Enhancing a food waste assessment model by implementing an intuitionistic fuzzy cognitive map approach
Sezgisel bulanık bilişsel harita yaklaşımının uygulanarak gıda israfı değerlendirme modelinin geliştirilmesi
  1. Tez No: 734678
  2. Yazar: OĞUZ EMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE ÖNSEL EKİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
İsraf yönetimi, günümüz dünyasında her bir birey için önem teşkil eden evrensel bir konudur. Özellikle gıda israfı ve gıda kayıpları, olumsuz çevresel, sosyal ve ekonomik etkiler göz önüne alındığında önemli ölçüde ilgi görmektedir. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü'nün (2011) yayınlamış olduğu raporda gıda kaybı ve israfının yıllık küresel emisyonların yaklaşık %8'inden sorumlu olduğu tahmin edilmektedir. Buna göre, eğer gıda israfı bir ülke olsaydı, dünyadaki ortalama gıda atığı, dünyada en büyük sera gazı yayan üçüncü ülke olarak sıralanırdı. Yetersiz beslenen birçok insanın şu anda dünya çapında mevcut olduğu ve sınırlı doğal kaynakların zamanla tükendiği göz önüne alındığında, sürdürülebilir kalkınma için uygun israf yönetimi stratejilerine son derece ihtiyaç duyulmaktadır. Gıda atığı konusunun ele alınması karmaşık doğrusal olmayan etkileşimler içerdiğinden, etkili bir modelin seçimi son derecede önemlidir. Bu bağlamda, entegre çevresel değerlendirme modelleri, genellikle araştırmacılar tarafından gizli kalıpları ortaya çıkarmak ve karar vericilere yeni içgörüler sunmak için tercih edilmektedir. Ayrıca bu modeller, çok disiplinli bilgi, veri ve modelleri tek bir çerçevede birleştiren analitik yaklaşımları birlikte barındırmaktadır. Bu çalışmada, belge kodlama yöntemi kullanılarak sezgisel bulanık kümelerle genişletilmiş bir bulanık bilişsel harita geliştirilmiştir. Ardından, bu sezgisel bulanık bilişsel harita modeli gıda israfı faktörleri arasındaki etkileşimleri incelemek, potansiyel sebep olan faktörleri araştırmak, bazı politikalara öncelik vermek ve gıda israfını temel olarak azaltmak için kullanılır. Sezgisel bulanık bilişsel harita modelinin oluşturulmasının ardından, sistemdeki karşılıklı ilişkileri netleştirmek ve politika yapıcılar için karar verme sürecini kolaylaştırmak adına varsayımsal senaryo analizleri yapılır.
Özet (Çeviri)
Recently, waste management has become a global concern that matters to every human being. In waste management cases, food waste is particularly gaining importance when taking into consideration of the negative social, environmental, and economic impacts. For instance, according to the Food and Agriculture Organization of the United Nations, food waste and loss have been predicted to account for roughly 8% of annual greenhouse gas emissions. This ratio would rank food waste as the third-largest greenhouse gas (GHG) emitting country if food wastage were a country. Given that the global population is rapidly increasing over time and many malnourished people are currently available worldwide, appropriate food waste management procedures are significantly needed for long-term sustainable development. The subject of food waste contains many factors, and these factors have complex interactions. Therefore, a robust model is required to capture these conditions perfectly. In line with this purpose, integrated environmental assessment models have been commonly selected to uncover hidden patterns and present new understandings to decision-makers. Furthermore, these models carry analytical approaches that combine multidisciplinary knowledge, models, and data into a single framework. This project presents a Fuzzy Cognitive Map (FCM) extended with intuitionistic fuzzy sets using the documentary coding method. Then, this intuitionistic FCM (iFCM) is used to explore the interactions between food waste factors, analyse the primary factors and prioritise some policies to diminish food waste. Eventually, several scenario analyses are generated to review interrelationships of the factors in the developed model and facilitate a decision-making process for researchers.