Sıçanlarda oluşturulan deneysel künt karaciğer travması modelinde silibininin karaciğer iyileşmesi üzerine etkileri
The effects of silibinin on liver healing in an experimental model of blunt liver trauma in rats
- Tez No: 734682
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSİN GÜRKAN DUMLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Sıçanlarda Oluşturulan Deneysel Künt Karaciğer Travması Modelinde Silibininin Karaciğer İyileşmesi Üzerine Etkileri Giriş: Travmalar, genç yaş ölümlerinin en sık nedenlerinden olup, yaştan bağımsız üçüncü en sık ölüm nedenidir ve önemli bir halk sağlığı sorunudur. Künt karın travmalarında sıkça görülen karaciğer yaralanmasında nonoperatif tedavi, uygun hastalar için son zamanların standart prosedürü olmuştur. Morbidite oranına ve karaciğer iyileşmesine olumlu etki sunabilecek ajanlar araştırmalara konu olmaktadır. Amaç: Çalışmamızda, çeşitli hastalıklarda karaciğer üzerinde iyileştirici etkileri bulunan silibininin, deneysel oluşturulan künt karaciğer travma modelinde karaciğer iyileşmesi üzerine muhtemel olumlu ve koruyucu etkilerini incelemeyi amaçladık. Yöntem: Ortalama 250-300 gr ağırlığında 24 adet Wistar Albino cinsi sıçan kullanıldı. Sıçanlar, Grup I-II ve III olmak üzere random üç eşit gruba ayrıldı. Grup I; kontrol grubu, travma uygulanmadı, standart beslenme verildi. Grup II ve III'e, genel anestezi altında, sağ üst kadrana lokalize travma modeli uygulandı. Grup II; travma grubu, standart beslenme ile izlendi. Grup III; travma-silibinin grubuna, standart beslenmeye ek olarak beş gün boyunca 100 mg/kg/gün Silibinin gastrik lavaj yolu ile verildi. Beş günlük takibin ardından vena kavadan kan örnekleri alındı, denekler sakrifiye edilerek karaciğerleri patolojik inceleme için eksplante edildi. Kan örneklerinde ALT, AST çalışıldı. Karaciğer dokusundan histopatolojik inceleme ile inflamasyon derecesi skorlandı.
Özet (Çeviri)
The Effects of Silibinin on Liver Healing in an Experimental Model of Blunt Liver Trauma in Rats Background: Trauma is one of the most common causes of death in young people, the third most common cause of death independent of age, and is an important public health problem. Non-operative management of liver injury, which is common in blunt abdominal trauma, has recently become the standard procedure for eligible patients. Agents that may have a positive effect on the morbidity rate and liver recovery are a subject of research. Aim: In our study, we aimed to examine the possible positive and protective effects of silibinin, which has healing effects on the liver in various diseases, on liver healing in an experimental blunt liver trauma model. Methods: 24 Wistar Albino rats with an average weight of 250-300 g were used. The rats were randomly divided into three equal groups as Groups I-II and III. Group I; control group, trauma was not applied, standard nutrition was given. Localized trauma model to the right upper quadrant was applied to Groups II and III under general anesthesia. Group II; The trauma group was followed up with standard nutrition. Group III; The trauma-silibinin group was given 100 mg/kg/day silibinin by gastric lavage for five days in addition to the standard diet. After five days of follow-up, blood samples were taken from the vena cava, the subjects were sacrificed and their livers were explanted for pathological evaluation. ALT and AST were studied in blood samples. The degree of inflammation was scored by histopathological examination of the liver tissue.