Afşinli Ozan Erbabi'nin repertuvarı ve performansı
The repertory and performance of Afşinli Ozan Erbabi
  1. Tez No: 734695
  2. Yazar: ZEHRA ALKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEVDET AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Halk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 323
Özet
Türk kültüründe âşıklık geleneği önemli bir yer tutmaktadır. Âşıklık geleneğinin yüzyıllar boyunca yaşatılmasında ve aktarılmasında geleneğin temsilcileri olan âşıkların payı büyüktür. Günümüzde âşıklık geleneği, birtakım değişiklikler ile birlikte âşıklar sayesinde bazı illerde canlılığını sürdürmektedir. Âşıklık geleneğinin canlılığını sürdürdüğü illerden birisi de Kahramanmaraş'tır. Bu çalışmanın konusunu Türk kültürünün önemli değerlerinden olan âşıklık geleneğinin Kahramanmaraş'taki temsilcilerinden olan Ozan Erbabi ve eserleridir. Ozan Erbabi Kahramanmaraş'a bağlı Afşin ilçesinde doğup büyümüş, usta-çırak geleneği ile yetişmiş bir âşıktır. Çalışma Ozan Erbabi'nin hayatını ve incelenip değerlendirilen 233 şiirini kapsamaktadır. Çalışmanın birinci bölümünü oluşturan“Kavramsal Çerçeve”de öncelikle Türkiye sahası âşıklık geleneği hakkında bilgiler verilmiş ardından Kahramanmaraş'ta âşıklık geleneği ele alınmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünü oluşturan“Bulgular ve Tartışma”da ise Ozan Erbabi'nin hayatı ve âşık olma süreci hakkında detaylı bilgilere yer verilmiştir. Bu bölümde ozanın 233 şiiri öncelikle konularına göre tasnif edilip tür, yapı, şekil, içerik ve icra ortamları bakımından incelenip değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The tradition of minstrelsy has an important place in Turkish culture. The minstrels, who are the representatives of the tradition, have a great share in keeping the minstrel tradition alive and transferring it for centuries. Today, the tradition of minstrelsy is still alive in some provinces thanks to the minstrels, with some changes. Kahramanmaraş is one of the provinces where the tradition of minstrelsy is still alive. The subject of this study is Ozan Erbabi, one of the representatives of the minstrel tradition, which is one of the important values of Turkish culture, and his works.Ozan Erbabi is a minstrel who was born and raised in the Afşin district of Kahramanmaraş and was brought up with the master-apprentice tradition.The study covers Ozan Erbabi's life and 233 poems that have been analyzed and evaluated.In the“Conceptual Framework”, which constitutes the first part of the study, firstly, information about the minstrel tradition of Turkey is given, and then the tradition of minstrelsy in Kahramanmaraş is discussed.In the“Findings and Discussion”, which constitutes the second part of the study, detailed information about Ozan Erbabi's life and the process of falling in love is given.In this section, the poet's 233 poems were first classified according to their subjects and examined and evaluated in terms of genre, structure, form, content and performance environments.