Kayseri âşıklık geleneğinde Afşinli bir âşık: Âşık Gulfani
An Afşin minstrel in Kayseri minstrelsy tradition: Minstrel Gulfani
  1. Tez No: 735967
  2. Yazar: KASIM GÖKHAN ARBAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEDİM BAKIRCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 310
Özet
Türk milleti, dünya sahnesinde yer aldığı günden itibaren çok geniş coğrafyalara yayılarak devletler kurmuş bir millettir. Hâkim olduğu coğrafyalara kültür ve geleneğini de götüren Türkler bu coğrafyalarda sayısız eserler bırakmıştır. Geleneklerine sımsıkı bağlı olan Türkler, bu geleneklerini asırlarca devam ettirmiştir. Nesilden nesile aktarılan bu geleneklerden biri de âşıklık geleneğidir. Ozan-baksı geleneğinin devamı niteliğinde olan âşıklık geleneği, İslamiyet'in etkisiyle XVI. yüzyılda Anadolu'da ortaya çıkmıştır. Âşıklık geleneği, Türk kültüründe önemli bir yere sahiptir. Kendine özgü yapısı ve icrası olan bu gelenek asırlar boyunca deneyimlerle biçimlenerek günümüze kadar gelmiş ve günümüzde de devam ettirilmektedir. Âşıklık geleneğini yaşatan önemli illerden biri de Kayseri'dir. Pek çok âşık Kayseri âşıklık geleneğinde yetişmiştir.“Kayseri Âşıklık Geleneğinde Afşinli Bir Âşık: Âşık Gulfani”adlı çalışmamızda âşık tarzı şiir geleneğini, Kayseri'de âşıklık geleneğini ve bu geleneği devam ettirenlerden biri olan Âşık Gulfani'nin hayatı, âşıklığı ve şiirlerini değerlendirmek; Türk milli kültür ve edebiyatına katkı sağlamak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Turkish nation is a nation that has established states by spreading over wide geographies since the day it took its place on the world stage. The Turks, who brought their culture and tradition to the geographies they dominated, left countless works in these geographies. The Turks, who are firmly attached to their traditions, have continued these traditions for centuries. One of these traditions handed down from generation to generation is the tradition of minstrelsy. The tradition of minstrelsy, which is the continuation of the ozan-baksı tradition, started in the 16th century with the influence of Islam. It originated in Anatolia in the 19th century. The tradition of minstrelsy has an important place in Turkish culture. This tradition, which has its own unique structure and performance, has been shaped by experiences over the centuries and has survived to the present day. Kayseri is one of the important cities that keep the tradition of minstrelsy alive. Many minstrels were brought up in the tradition of minstrelsy in Kayseri. In our study titled“A Minstrel in Kayseri's Minstrel Tradition: Minstrel Gulfani”; It is aimed to contribute to Turkish national culture and literature.