Almanya'da muhasebe eğitimi Baden-Württemberg Eyaleti Stuttgart-Hohenheim Üniversitesi uygulaması
Study of accounting in Germany the practice of Üniversity Hohenheim/Stuttgart in State Baden-Württemberg
- Tez No: 73472
- Danışmanlar: PROF. MELİH ERDOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 284
Özet
ÖZET Sürekli değişim halindeki ekonominin talep ettiği nitelikli elemanları yetiştirmek günümüzde özel bir öneme sahiptir. Özellikle işletme sonuçları ile yakından ilgilenen kesimlerin gereksindikleri doğru, güvenilir bilgileri sunabilmek için muhasebe elemanlarının yetiştirilmesinin önemi açıkça ortaya çıkmaktadır. Bu gereksinimlere yanıt verebilmek için iyi yapılandırılmış bir eğitim sistemine gereksinim vardır. Özellikle günümüzdeki bilgi patlaması ortamında genel anlamda bir eğitim ile nitelikli elemanlar yetiştirmenin güçlüğü dikkate alınırsa mesleki eğitimin önemi açıkça ortaya çıkar. İyi bir eğitim sistemi ile ekonominin gereksinim duyduğu nitelikli elemanlar yetiştirilebilirken aynı zamanda öğrencilere mesleki bilgi ve becerinin yanında genel bilgilerde verilerek öğrencilerin kişiliği bir bütün olarak geliştirilebilir. Bu çalışmada iyi bir eğitim sistemine sahip olduğunu söyleyebileceğimiz Almanya'daki (Baden-Württemberg Eyaleti) ticari alanda yapılan eğitim muhasebe dersi açısından ele alınmıştır. Bu amaçla birinci bölümde muhasebenin tarihçesi ile muhasebe didaktiği teorik olarak ortaya konmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde üniversite öncesi Baden-Württemberg Eyaleti'nde yapılan muhasebe eğitimi okul türü ve eğitim programı olarak incelenmiştir. Üçüncü bölümde Stuttgart-Hohenheim Üniversitesi Ekonomi ve Sosyal Bilimler Fakültesi'nde yapılan muhasebe eğitimi üzerinde durulmuş ve son olarak da ülkemiz koşullarıda dikkate alınarak ticari alan ile ilgili bir eğitim modeli önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Today, it is especially important to educate the qualified personen which are of the need of a changing national economy. In the field of accountancy, education of personen for book-keeping appears to have a special importance, who put correct and reliable data together for circles interested in business counts. To fulfil this needs requires an education system which is especially constructed for that purpose. The importance of professional education seems to be particular when we consider that in the age of information it is difficult to educate qualified workers in the frame of the general public education institutions. With a well functioning educational system can be, on the one hand, professional personal educated which a national economy needs, and on the other hand, general informations parallel to the professional informations and capabilities mediated which would promote the personality of trainees. In this work was the study of book- keeping in the commercial education in Germany (State Baden-Wurttemberg) which has a developed education system examinated. For that purpose the first chapter illustrates the history and didactics of accountancy. The second chapter analyses pre-universitary education in the field of accountancy in different types of schools and educational programmes in Baden-Wurttemberg. In the third chapter, the study of accountancy in the Faculty of Economics and Social Sciences of University Hohenheim is focused and finally, the last chapter develops and proposes a model for the commercial education field in Turkey.