Havaalanı yönetim modeli ve işleyiş sistemleri
Airport management model and its operational systems
  1. Tez No: 73473
  2. Yazar: KORHAN OYMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ SÜRMELİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sivil Havacılık, Ulaşım, İşletme, Civil Aviation, Transportation, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
DOKTORA TEZ OZU HAVAALANI YÖNETİM MODELİ VE İŞLEYİŞ SİSTEMLERİ Dr. Korhan Oyman İşletmecilik Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Temmuz 1998 Danışman : Prof. Dr. Fevzi Sürmeli Günümüzde havaalanları tüm havacılık sistemi içerisinde karlılıkları ve çağdaş yönetim uygulamalarıyla önemli bir konuma sahiptir. Türkiye'de de son yıllarda yaratmış olduğu milli hasılayla havacılık sektöründe öncü işletmeler durumunda olan havaalanları, söz konusu özellikleri nedeniyle bu çalışmada kapsamlı bir şekilde incelenmiştir. Bu doğrultuda, öncelikle havaalanlarının faaliyet gösterdiği sivil havacılık ve havaalanı sistemi uluslararası çevre ve planlama boyutlarıyla ele alınmış olup, sonrasında havaalanını oluşturan fiziki tesisler tüm yönleriyle anlatılmıştır. Daha sonra havaalanlarının yönetim boyutu örgütsel yapı çerçevesinde ele alınarak bu yapının desteklediği temel ve yardımcı faaliyetler detaylıca açıklanmıştır. Havaalanları mülkiyet yapıları ve finansman kaynakları da yönetim boyutunu takiben ağırlıklı olarak ele alınmıştır. Çalışmanın son bölümünde, havaalanlarının farklı yönetim modelleri ve işleyiş sistemleri araştırılmıştır. İstanbul Atatürk ile İzmir Adnan Menderes Hava Limanları Londra'nın Gatwick Uluslararası Havaalanı'yla bu kapsamda karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiş ve ülkemiz havaalanlarında bu güne kadar geleneksel yapının benimsendiği sonucuna varılmıştır. ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AIRPORT MANAGEMENT MODEL AND ITS OPERATIONAL SYSTEMS Dr. Korhan Oyman Business Administration Program Anadolu University Social Sciences Institute, July 1998 Advisor : Prof. Dr. Fevzi Sürmeli Today, airports hold an important position within the whole aviation system in regards to profitability and modern management pratices. Within this thesis, airports have been studied in great detail because they have become one of the primary businesses in the aviation sector due to the national income they have generated In recent years, in Turkey. Accordingly, first the civil aviation and airport system, within which airports operate, have been studied in detail, according to the international environment and planning dimensions. Then, the physical facilities which make up an airport where explained extensively. Later, the main and supporting activities of airports, within the management and organizational structures, where explained in detail. The management dimension was followed by the ownership structure and financial resources of airports. In the last part of this study, the various management models and operational systems of airports were put forth. Istanbul Atatürk and Izmir Adnan Menderes airports were compared with London's Gatwick International Airport within this context and it has been established that, in Turkey, the traditional model is more widely accepted. Ill