Glokom tedavisinde kullanılmak üzere latanoprost ilacı yüklü PVA nanolifli yüzey üretimi, karakterizasyonu ve ilaç salım performansının değerlendirilmesi
Production and characterization of latanoprost drug loaded pva nanofibrous mat, and evaluation of its drug release performance for glaucoma treatment
  1. Tez No: 734771
  2. Yazar: MERVE İLKAY ALTUNTUĞ CESUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA KARACA, PROF. DR. BİLGEN OSMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Bioengineering, Biotechnology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomalzemeler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmanın amacı, anti-glokom ilacı olan latanoprostun, elektro çekim tekniğiyle polivinil alkol (PVA) polimerinden elde edilen nanolifli yüzeye başarıyla yüklenmesi ve nanolifli yapıdan ilaç salım performansının araştırılmasıdır. Bu amaçla, farklı parametrelerle PVA polimerinden nanolifli yüzey üretimleri yapılmış ve en ideal üretim parametreleriyle ilaç yüzeylere dahil edilmiştir. Hazırlanan PVA çözeltilerinin viskozite, yüzey gerilimi, pH ve elektriksel iletkenlik gibi çözelti özellikleri karakterize edilmiştir. Üretilen yüzeyler Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM), Fourier Transform Infrared Spektrofotometresi (FTIR), temas açısı, gözeneklilik, şişme, hidrolitik degradasyon ve in vitro ilaç salımı çalışmalarıyla karakterize edilmiştir. SEM analizinde; ilaç yüklü ve çapraz bağlı nanolifli yüzeylerin, lif çaplarında kalınlaşma olduğu görülmüştür. PVA nanolifli yüzeyin temas açısı 79,17°, latanoprost yüklü PVA nanolifli yüzeyin temas açısı 114,97° olarak ölçülmüştür. Nanolif içerisinden in vitro ortama salınan latanoprost miktarı, yüksek performanslı sıvı kromatografisi (HPLC) yöntemiyle analiz edilmiştir. Nanolifli yapıdan latanoprost salım kinetiği; sıfır derece, birinci derece, Higuchi ve Korsmeyer-Peppas matematiksel modellere uyumlarıyla birlikte incelenmiştir. İlaç yüklü PVA nanolifli yüzeylerden 28 güne kadar düzenli ilaç salımı tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlar; üretilen nanolifli yüzeylerin, glokom tedavisinde kullanılmak üzere, latanoprost salımı yapabilecek bir biyomalzeme olarak kullanım potansiyeli olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to successfully load the anti-glaucoma drug latanoprost on the nanofiber surface obtained from polyvinyl alcohol (PVA) polymer by electrospinning technique and to investigate drug release performance from the nanofiber structure. For this purpose, nanofiber surfaces were produced from PVA polymer with different parameters and the drug was incorporated into the surfaces with the most ideal production parameters. In SEM analysis, that was observed that drug-loaded and cross-linked nanofiber surfaces had a thickening in the fiber diameters. The contact angle of PVA nanofiber surface was 79,17°, and the contact angle of latanoprost loaded PVA nanofiber surface was 114,97°. The amount of latanoprost released from the nanofiber to in vitro environment was analyzed by high performance liquid chromatography (HPLC) method. Release kinetics of latanoprost from nanofiber structure; zero-order, first-order, Higuchi and Korsmeyer-Peppas mathematical models were studied together. Controlled drug release was detected up to 28 days from cross-linked drug-loaded PVA nanofiber surfaces. Results showed that the produced nanofiber surfaces have the potential to be used as a biomaterial that can release latanoprost drug for use in the treatment of glaucoma.