Human action in Greek tragedies
Yunan tragedyasında insan eylemi
  1. Tez No: 734800
  2. Yazar: SÜMEYRA HAMARAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT YURDAKUL KAVAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
İnsan eyleminin neliğini Yunan tragedyaları üzerinden anlamlandırmaya çalıştığım elinizdeki bu tezde Karl Jaspers'in sınır durum kavramını merkeze yerleştirerek ve Michael Bakhtin'in eşik kronotopu kavramından da yararlanarak bir tartışma yürütmeyi amaçlamaktayım. Oedipus örneklemini merkeze yerleştirdiğim bu çalışmada yazgı Oedipus için bir sınır durumu olarak üzerinden atlayamayacağı, bu nedenle maruz kalmaya mahkum olduğu bir deneyimdir. Bu yazgıya hızla giderken Oedipus birtakım eşiklerle karşılaşır. Bu eşikler ise içinden kolaylıkla sıyrılamadığı ancak maharetiyle bir şekilde üzerinden atlayabildiği birer sınır durumudur. Oedipus yazgı kendini gerçekleştirdiği zaman geriye dönüp bakınca bu eşiklerin ve sınır durumlarının, bir sınır durumu olarak yazgısına hizmet eden birer deneyim olduğunu anlayacaktır. Salt bir başarısızlık olarak yazgısıyla yüzleştiği zaman derin bir sarsıntı yaşayan Oedipus için yeni bir imkan doğar; possible Existenz. Diğer bir ifadeyle kendini keşfetme, varoluşunu aydınlatma ve kendilik bilinci kazanması için bir imkan doğar. Bu varoluş biçimi ise ona yeni bir eylem imkanı sunar; unconditional action. Bir sınır durumu olarak yazgısıyla yüzleştikten sonra ortaya çıkan koşulsuz eylem onun çeşitli çıkar ve amaçlarına hizmet eden eylem olmanın aksine kendi içsel belirlenimlerinden kaynaklanan özgür bir eylem olacaktır. Nitekim koşulsuz eylem gerçekleştirdiğinde Oedipus kendi seçim, kararlarının sorumluluğunu almak cesareti gösterecektir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, I try to explain the essence of human action through Greek tragedies. With this attempt, I aim to conduct a discussion by centering on Karl Jaspers's concept of boundary situation and making use of Michael Bakhtin's concept of threshold chronotope. In the example of Oedipus that I focus on in this study, fate emerges as a boundary situation for Oedipus which he cannot leap over and therefore is doomed to be exposed to. On his way to this fate, Oedipus encounters some thresholds. On the other hand , these thresholds are boundary situations that he cannot easily evade but can somehow leap over them with his skills. When the fate becomes his reality, Oedipus will look back and realize that these thresholds and boundary situations are experiences that serve his fate as a boundary situation. For Oedipus, who is deeply shaken when faced with his fate as a mere failure, a new possibility arises; possible Existenz. In other words, a possibility arises for self-discovery, enlightening his Existenz and gaining self-consciousness. This form of Existenz offers him a new possibility of action; unconditional action. The unconditional action that emerges after Oedipus faces his fate as a boundary situation will be a free action stemming from its own internal determinations, unlike an action that serves his various interests and purposes. Indeed, when he takes unconditional action, Oedipus will have the courage to take responsibility for his own choices and decisions.