Kestane dış kabuğundan piroliz yöntemiyle yakıt üretiminin optimizasyonu
Optimization of fuel production by pyrolysis method from chestnut outer shell
- Tez No: 734801
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Son yıllarda ilerleyen teknolojiyle beraber enerjiye duyulan ihtiyaç artmakta ve bu artan ihtiyacı karşılayabilmek adına alternatif enerji kaynaklarının arayışına ilgi artmaktadır. Bu çalışmada biyokütle kaynaklarından biri olan kestane dış kabuğu biyoyakıt kaynağı olarak belirlenmiş ve reaktör yardımıyla piroliz işlemi yapılmıştır. Yapılan deneylerde gaz akış hızı, piroliz sıcaklığı ve ısıtma oranının pirolitik yağ verimi üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Elde edilen veriler neticesinde en yüksek pirolitik yağ verimine 500 °C piroliz sıcaklığı, 1 L/dk sürükleyici azot gazı akış hızı ve 10 °C/dk ısıtma oranı ve 30 dk alıkonma süresi ile kütlece %16,86 olarak saptanmıştır. Deneyler neticesinde elde edilen pirolitik yağ incelemeler için ilgili laboratuvarlara gönderilmiş ve 40 °C için kinematik viskozite 8,60 mm2/s, yoğunluk 1146,50 kg/m3, su oranı 1,22% ve kükürt oranı 0,32% tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, the need for energy has increased with the advancing technology and the interest in the search for alternative energy sources has increased in order to meet this increasing need. In this study, the outer shell of chestnut, which is one of the biomass sources, was determined as a biofuel source and pyrolysis was carried out with the help of a reactor. The effects of gas flow rate, pyrolysis temperature and heating rate on pyrolytic oil yield were investigated in the experiments. As a result of the data obtained, the highest pyrolytic oil yield was determined as 16.86% by mass, with a pyrolysis temperature of 500 °C, an entraining nitrogen gas flow rate of 1 L/min, a heating rate of 10 °C/min and a retention time of 30 minutes. The pyrolytic oil obtained as a result of the experiments was sent to the relevant laboratories for examinations and the kinematic viscosity 8,60 mm2/s, density 1146,50 kg/m3, water ratio 1,22% and sulfur ratio 0,32% were determined for 40 °C.