Tragic error and the Augustinian morals
Trajik hata ve Augustinus'çu ahlak
- Tez No: 271115
- Danışmanlar: PROF. DR. CATHERİNE CHALİER, YRD. DOÇ. DR. CHRYSSİ SİDİROPOULOU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
- Bilim Dalı: Sistematik Felsefe ve Mantık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 310
Özet
Bu çalışmanın amacı ?trajik hata? kavramını felsefi bir bakış açısıyla ve Augustinus'un düşüncesine odaklanarak yeniden tartışmaktır. Tezin başlangıç noktası, bir yandan Antik Yunan'daki tragedya yazarlarının, diğer yandan da 17. ve 18. yüzyıl eleştirmenleri ve yazarlarının insan eylemini sorunsallaştırma biçimlerindeki farklılıklar olmuştur. Yunan tragedyası bizim ?nesnel? şeklinde nitelendirdiğimiz (öncelikli olarak bir eylemin evrende yol açtığı nesnel değişiklikleri dikkate alan) bir hata anlayışı barındırıyordu. Rönesans ve Rönesans-sonrası dönemdeyse ?özne-merkezli? bir bakış açısı benimsenmiş, edimleri gerçekleştiren failin koşullarına ve niteliklerine öncelik veren ?öznel? bir hata anlayışı geliştirilmiştir.Augustinus tezimizin merkezi düşünürüdür, zira onun çalışması ?nesnel? bir hata anlayışından ?öznel? bir hata anlayışına geçişi aydınlatabilecek niteliktedir. Bu düşünceden hareketle, çalışmamızda Augustinus'un ahlak teorisinin iki temel boyutu üzerinde durduk: Bir yandan Augustinus'un günah teorisinin ?öznel? unsurlarını ele alarak düşünürün günahı nasıl bireysel bir temelde tarif ettiğine değindik; diğer yandan da düşünürün teorisinin ?nesnel? unsurları üzerinde durarak, hata deneyiminin ?nesnel? bir ?hataya yatkın olma? koşuluyla nasıl ilişkilendirildiğini gösterdik. Buradan hareketle, Augustinus'un düşüncesinin bu iki boyutunun Rönesans tragedyalarına temel teşkil ettiğini ve, bu anlamda, Racine ve Shakespeare gibi trajik şairlerin Augustinus-sonrası şairler olduğunu öne sürdük.
Özet (Çeviri)
The aim of the present thesis is to reconsider the notion of ?tragic error? from a philosophical perspective and by concentrating mainly on the thought of Augustine. Our starting-point has been the differences between the ways in which, on the one hand the classical Greek tragedians, and on the other the critics and dramatists of seventeenth and eighteenth centuries problematized human action. While Greek tragedy was based on what we have called an ?objective? notion of error (focusing mainly on the objective changes that a given action creates in the universe), the Renaissance and post-Renaissance mentality adopted a ?subject-centered? standpoint and a ?subjective? notion of error (laying emphasis on the conditions and qualities of the agent of an act).Augustine is the main figure of our project, since his work sheds light on the shift from an ?objective? conception of error to a ?subjective? one. On the basis of this idea, we presented the two major dimensions of Augustine?s ethical theory: On the one hand, we focused on the ?subjective? aspects of Augustine?s theory of sin, in order to see how he defines sin on an individual basis; and on the other hand, we studied the ?objective? aspects of his theory, in order to see how Augustine relates the experience of error to an ?objective? condition of fallibility. We have argued that these two aspects of Augustine?s thought lie at the basis of Renaissance tragedy and that, in this sense, tragic poets like Racine and Shakespeare are post-Augustinian.