Polivinil alkol (PVA) lif hacminin yeni nesil tasarlanmış çimentolu kompozitlerin fiziksel ve mekanik özeliklerine etkisi
Optimization of expansion method in foam concrete production by experimental methods
- Tez No: 734805
- Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUN UYGUNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Geleneksel beton günümüzde yeterli performansı göstermemektedir. Bu nedenle beton teknolojisinde betonun kullanım alanlarına uygun olarak karışım dizaynı geliştirilmesi son zamanların başta gelen araştırma konusu olmuştur. Beton gözenekli yapıya sahip olan gevrek bir malzemedir. Betonun gözeneklerinde oluşan mikro çatlaklar statik veya dinamik yükler altında makro çatlaklara dönüşmekte ve beton ani kırılma davranışı göstermektedir. Betonun bu dezavantajlarını iyileştirmek amacıyla beton karışım dizaynına 2. fazlar katılması gerekmektedir. Beton karışım dizaynında kullanılan fazlardan biri de liflerdir. Geçmişten günümüze kadar beton içerisinde kullanılan lifler çelik, polipropilen, cam, bazalt vb. olarak sıralanabilir. Çimentolu kompozitlerin içerisinde kullanılan lif tiplerinden biri de polivinil alkol (PVA) liflerdir. PVA lifli çimentolu kompozitler tasarlandığında başarılı sonuçlara ulaşılmıştır ancak liflerin erişim güçlüğü ve maliyeti yeni araştırma konuları oluşturmuştur. Bu çalışmada, PVA liflere alternatif olarak üretilen saf PVA, DOT-PVA-AC, DOT-PVA, DOT-PVA-GO yeni nesil çimentolu kompozitlerin içerisine %2, %3 ve %4 oranlarında katılarak 3, 28 ve 90 günlük fiziksel ve mekanik testlere tabi tutulmuşlardır.
Özet (Çeviri)
Conventional concrete does not show sufficient performance today. For this reason, the development of mixture design in accordance with the usage areas of concrete in concrete technology has been the leading research topic of recent times. Concrete is a brittle material with a porous structure. Micro cracks formed in the pores of the concrete turn into macro cracks under static or dynamic loads and the concrete shows sudden fracture behavior. In order to improve these disadvantages of concrete, 2nd phases should be added to the concrete mix design. One of the phases used in concrete mix design is fibers. Fibers used in concrete from past to present are steel, polypropylene, glass, basalt etc. can be listed as One of the fiber types used in cementitious composites is polyvinyl alcohol (PVA) fibers. When PVA fiber cement composites were designed, successful results were achieved, but the difficulty of access and cost of the fibers created new research topics. In this study, pure PVA, DOT-PVA-AC, DOT-PVA, DOT-PVA-GO produced as an alternative to PVA fibers were added to the new generation cementitious composites at 2%, 3% and 4% and physical and mechanical have been tested.