Tavuk kıkırdak kemiklerinden pirolitik yağ üretimi
Pyrolytic oil production from chicken cartilage bones
  1. Tez No: 734825
  2. Yazar: YÜKSEL AYBERK KARAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Günümüzde fosil yakıtların rezervlerinin azalmasından kaynaklı yeni enerji kaynakları aranmaya başlanmıştır. Bu enerji kaynakları içerisinde biyokütleden yakıt elde etme işlemlerinden piroliz işlemi de yer almaktadır. Yapılan çalışmada tavuk kıkırdaklarından piroliz yöntemi ile pirolitik yağ optimizasyonu yapılmıştır. Tavuk kıkırdakları kurutulup, öğütüldükten sonra piroliz işlemine hazır hale getirilmiştir. Deneyler 3 farklı parametre üzerinden yürütülmüştür. Bunlar sıcaklık, ısıtma hızı ve sürükleyici azot gazı hızıdır. Deneyler sonucunda maksimum yağ üretimi yapılan parametreler 500 °C sıcaklık, 1 l/dak sürükleyici azot gazı akış hızı, 10 °C/dak ısıtma hızı ve 30 dakika sabit alıkoyma süresi olarak belirlenmiştir. Belirtilen parametrelerde maksimum yağ ölçümü %21,87 olarak ölçülmüştür. Elde edilen yağın analiz sonuçları şu şekildedir. Yoğunluk 1.107 cm/g3, kinematik viskozite (40 °C) 24,78 mm2/sn, su miktarı %0,36, kükürt miktarı 0,50 ppm olarak ölçülmüştür. Analizler sonucunda kaynama noktası düşük olduğu için parlama noktası ve kinematik viskozite (100 °C) değerleri hesaplanamamıştır.
Özet (Çeviri)
Today, new energy sources have begun to be sought due to the decrease in the reserves of fossil fuels. Among these energy sources, pyrolysis is one of the processes of obtaining fuel from biomass. In the study, pyrolytic oil optimization was made from chicken cartilages by pyrolysis method. After the chicken cartilages were dried and ground, they were made ready for the pyrolysis process. Experiments were carried out on 3 different parameters. These are temperature, heating rate, and nitrogen gas entraining velocity. As a result of the experiments, the parameters for maximum oil production were determined as 500 °C temperature, 1 l/min entraining nitrogen gas flow rate, 10 °C/min heating rate and 30 minutes fixed retention time. Maximum oil measurement was measured as 21.87% in the specified parameters. The results of the analysis of the oil obtained are as follows. Density was measured as 1.107 cm/g3, kinematic viscosity (40 °C) as 24.78 mm2/sec, water content of 0.36% and sulfur content of 0.50 ppm. Flash point and kinematic viscosity (100 °C) values could not be calculated since the boiling point was low as a result of the analysis.