Sosyolojik bileşenler bağlamında enstalasyon sanatı: Chiharu Shiota eserlerinin incelenmesi
Installation art in the context of sociological components:a review of chiharu shiota's works
  1. Tez No: 734831
  2. Yazar: EMİNE ADIBELLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER TAYFUR ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Sanatın başlangıç noktası olarak şu anda varsayılan mağara resimlerinde bulunan resimlerde bile insanın bir şey anlatma gereksinimi olduğu görülmektedir. Yapılan av resimleri, insanların formları ise bulundukları dönem içerisinde yaşayan toplumların yapısını, nasıl yaşadıkları ve neyle beslendikleri hakkında bilgi vermektedir. Sanat nesnesi hem belge niteliğini taşırken bir yanda da toplumun içerisinde bulunduğu sosyolojik kültürel yapının dinamitlerini de bizlere ifade etmektedir. Sanatın içerisinde gizil bulunan sosyolojik yapının var olduğunu bilmekteyiz, yalnız bunların imgesel bağlamda nelere gönderme yaptığını ve hangi totem, inanç, din, sistem gibi durumlardan esinlendiğini anlamak ilk etapta çok kolay olmamaktadır. Bu durum da sanatın anlamı yokmuş gibi ve yerleştirmede kullanılan nesnelerin seçiminin neye dayanarak seçildiği ile ilgili bir probleme sebep olmaktadır. Ortadan bu problemi kaldırmak, sanat eserinde sosyolojik bağıntı bulunan kilit nesneleri ortaya çıkarmak için bu çalışmada Algirdas Julien Greimas'ın çözümleme yönteminden yararlanılarak Chiharu Shiota sanatçısının eserlerinden hareketle sosyolojik bağlamda bulunan imgelerin incelenmesine olanak sağlamaktadır. Anahtar Kelimeler Sosyoloji, Göstergebilim, Nesne, Göstergebilim, Enstalasyon
Özet (Çeviri)
As the starting point of art, it is seen that people have a need to tell something even in the paintings found in cave paintings that are currently assumed. The hunting pictures and the forms of the people give information about the structure of the societies living in their period, how they lived and what they were fed. While the art object has the quality of a document, it also expresses the dynamites of the sociological cultural structure in which the society is located. We know that there is a sociological structure hidden in art, but it is not easy at first to understand what they refer to in the imaginary context and which totems, beliefs, religions and systems they are inspired by. This situation causes a problem as if the art has no meaning and on what basis the selection of the objects used in the installation is chosen. In order to eliminate this problem and to reveal the key objects with sociological relations in the work of art, this study provides the opportunity to examine the images in the sociological context, based on the works of Chiharu Shiota, by using the analysis method of Algirdas Julien Greimas. Keywords Sociology, Semiotics, Object, Semiotics, Installation