İnfertil kadınlarda infertilite kaynaklı stresin yaşam doyumu ve başa çıkma tutumları üzerine etkisi
The effect of infertility-related stress on life satisfaction and coping attitudes in infertile women
- Tez No: 734832
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMRAN OSKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma, infertil kadınlarda infertilite kaynaklı stres, yaşam doyumu ve başa çıkma tarzları arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapıldı. Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tipte tasarlanan bu çalışma Mart 2021-Aralık 2021 tarihleri arasında İstanbul'da bir devlet hastanesinin infertilite polikliniğine başvuru yapan 202 infertil kadın ile gerçekleştirildi. Çalışmanın verileri yüz yüze görüşme yoluyla Kişisel Bilgi Formu, Doğurganlık Sorunu Envanteri (DSE), Yaşam Doyumu Ölçeği (YDÖ) ve Başa Çıkma Tutumlarını Değerlendirme Ölçeği (BÇTDÖ) kullanılarak toplandı. İnfertil kadınların global infertilite stresinin ortalamasının 131,10±31,49 olduğu ve katılımcıların çoğunun orta düzeyde strese sahip olduğu belirlendi. İnfertil kadınların toplam yaşam doyumu puanının ortalamasının 24,96±6,33 olduğu bulundu. İnfertil kadınların en fazla duygusal odaklı başa çıkma tutumlarını (61,21±8,83) kullandıkları saptandı.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationship between infertility-related stress, life satisfaction and coping attitudes in infertile women. This descriptive and relationship-seeking study was carried out with 202 infertile women who applied to the infertility outpatient clinic of a state hospital in Istanbul between March 2021 and December 2021. The data of the study were collected through face-to-face interviews using Personal Information Form, Fertility Problem Inventory (FPI), Satisfaction with Life Scale (SWLS) and COPE Inventory (COPE). It was determined that the mean global stress of infertile women was 131.10±31.49 and most of the participants had moderate infertility-related stress. The mean total life satisfaction score of infertile women was found 24.96±6.33. It was determined that infertile women mostly used emotion-focused coping attitudes (61.21±8.83).