Bireylerin vücut ölçümlerini izleyebilen sistemin geliştirilmesi
Development of a system that can monitor individuals' body measurements
- Tez No: 734830
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UÇMAN ERGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada, mezura ile yapılan vücut ölçümlerine gerek kalmadan bireyin belli açılarda fotoğraf çekimi ile tüm vücut ölçülerini fotoğraflama yöntemiyle elde edilmesi amaçlanmıştır. Birçok sağlık sorunlarının da kaynağı olan obezite ile mücadelede obezite hastalarının düzenli takibi önemlidir. Obezite hastalarının takibinde hastanın vücut ağırlığı ve vücuttaki yağ oranlarının hesaplanmasının yanı sıra yağlanmanın yoğun olduğu bölgelerdeki incelme oranlarının tespit edilmesi gereklidir. Vücut ölçümleri temelde mezura ile yapılmaktadır. Mezura ile alınan ölçümlerde her seferinde vücudun aynı yerinden ölçüm alınamaması, mezuranın yanlış konumlandırılması ve ölçümü alacak kişiye ihtiyaç duyulması geleneksel ölçüm yöntemindeki önemli sorunlardır. Ölçüm alınırken ölçüm alınacak kişi ile ölçüm alacak kişi arasında yakın temas olmasıyla Covid-19 pandemisinde sosyal mesafe kuralına uyulamadığı gözlemlenmiştir. Bu sorunlar çalışmanın çıkış noktası olmuştur. Mezura ile alınan ölçümlere alternatif olarak 3B tarayıcılar ve 2B fotoğraflar ile ölçü çıkarma teknikleri kullanılmaktadır. 3B tarayıcılar doğru ve temassız ölçüm almalarının yanında maliyetlerinin yüksek olması nedeniyle erişilebilirlik konusunda sorunlar çıkmaktadır. 2B fotoğraflar ile çıkarılan vücut ölçümlerinin doğruluk payının yüksek olması, sonuçlarının güvenilir olması, temassız bir şekilde ölçüm alınması ve düşük maliyetlerle ölçüm işlemi gerçekleştirilmesinden dolayı bu çalışma da 2B fotoğraflar ile vücut formunun çıkarma yöntemi tercih edilmiştir. Sonuç olarak 2B fotoğraflama ile ölçü çıkarılırken elips formülü yerine 30 derece açı ile çekilmiş fotoğraflardan kosinüs teoremi ile vücut ölçüleri çıkartılabilmektedir. Geliştirilen sistemin vücut ölçümlerinin alınmasının yanında tekstil sektöründe de bireyin temassız olarak beden ölçülerinin çıkarılmasına da fayda sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to obtain all body measurements of the individual by photographing at certain angles without the need for body measurements made with a tape measure. Regular follow-up of obesity patients is important in the fight against obesity, which is also the source of many health problems. In the follow-up of obesity patients, besides calculating the patient's body weight and body fat ratio, it is necessary to determine the thinning rates in the regions where fat is intense. Body measurements are basically made with a tape measure. Not being able to take measurements from the same part of the body every time in measurements taken with a tape measure, incorrect positioning of the tape measure and the need for a person to take the measurement are important problems in the traditional measurement method. It has been observed that the social distance rule could not be followed in the Covid-19 pandemic, as there was close contact between the person to be measured and the person to be measured. These problems have been the starting point of the study. As an alternative to the measurements taken with a tape measure, 3D scanners and 2D photographs and measurement techniques are used. Besides the fact that 3D scanners take accurate and non-contact measurements, there are problems in accessibility due to their high cost. In this study, the method of removing the body form with 2D photographs was preferred because the accuracy of the body measurements taken with 2D photographs is high, the results are reliable, measurement is taken without contact and the measurement process is carried out with low costs. As a result, body measurements can be obtained with the cosine theorem from photographs taken at an angle of 30 degrees instead of the ellipse formula while measuring with 2D photography. In addition to taking body measurements, the developed system is thought to be beneficial for the non-contact body measurements of the individual in the textile sector.