Tarihi İshak Paşa türbesi'nin deprem davranışının sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak incelenmesi
Investigation of the earthquake behavior of the historical İshak Pasha tomb using the finite element method
  1. Tez No: 734843
  2. Yazar: HİLAL ALTUNOK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEBİ ÖZDÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Kültürel miraslarımızın korunması, onarılması, güçlendirilip gelecek kuşaklara aktarılması mühendislik ve mimarlık açısından önem arz etmektedir. Bu miraslarımızın deprem gibi yıkıcı doğal olaylar karşısında davranışlarını gerçekçi bir yaklaşımla belirlemek amacı ile tarihi bir yapının modellemesi ve analizi yapılmıştır. Bu çalışmada Konya'da bulunan ve tarihi bir yapımız olan İshak Paşa Türbesi ele alınmıştır. İncelenen yapının yapısal modellemesi LUSAS ve analizi SAP2000 programında oluşturulmuştur. Analizler sonucunda ele alınan tarihi yapının deprem etkisi altındaki davranışı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Protecting, repairing, strengthening and transferring our cultural heritage to future generations are important in terms of engineering and architecture. In order to determine our herigate's behaviors against destructive natural events such as earthquakes with a realistic approach, the modeling and analysis of the historical building was carried out. In this study, the tomb of İshak Paşa , which is a historical building in Konya, has been examined. Structral modeling of the examined structure was created in LUSAS and its analysis was created in the SAP2000 program. As a result of the analysis, the behavior of the historical building under the influence of earthquakes has been determined.