Yenidoğanın geçici takipnesi tanılı geç preterm bebeklerde trombosit kitle indeksinin sağ kalımlar üzerine etkisi
The effect of the thrombocyte mass index on the outcomes of the transient tachypnea of newborn
- Tez No: 734842
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZMİYE NİLGÜN KARADAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: Çalışmamızda yenidoğanın geçici takipnesinde (YGT) trombosit kitle indeksi (TKİ) ile hematolojik parametrelerin hastaların solunumsal ve solunum dışı sağ kalımlara etkisinin incelenmesi amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntemler: Bu amaçla YGT tanısı alan ve yenidoğan yoğun bakım ünitemize (YYBÜ) yatırılan geç pretermler prospektif olarak incelendi. Antenatal demografik ve klinik özellikleri, modifiye Silverman skorları, kan gazı ve hematolojik paremetreleri TKİ hesaplanarak hem yatışta hem de taburculukta değerlendirildi. Mekanik ventilasyon ihtiyacı MV≤48 saat ve MV>48 saat olan yenidoğanlar arasında bir karşılaştırma yapıldı. Bulgular: Yüz sekiz yenidoğanın ortalama gebelik haftası 35 (34-36) hafta ve doğum ağırlığı 2550 (2262-2900) gramdı. Karşılaştırma grupları arasında demografik bulgularda istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu (p>0.05). Risk etmenleri incelendiğinde; %88'inde (n=95) sezaryen doğum, %59.3'ünde (n=64) erkek cinsiyet %9.3'ünde (n=10) preeklampsi, %6.5'inde (n=7) erken membran rüptürü (EMR), %3.7'sinde (n=4) oligohidroamnioz veya polihidroamnioz ve %1.9'unda (n=2) maternal hipertansiyon saptanmıştır. Hastaların % 56.5'inde (n=61) şiddetli YGT (MV>48 saat) izlenmiştir. Yenidoğanların yatış anında düşük olan TKİ, trombosit sayısı, trombosit/lenfosit oranı ve MPV değerlerinin taburculukta istatistiksel anlamlı olarak yükseldiği görüldü (p=0.001). Ancak ROC analizinde TKİ, trombosit sayısı, ortalama trombosit hacmi, hemoglobin düzeyi, Trombosit/lenfosit oranı ve CRP'nin YGT'li hastalarda MV>48 saat ihtiyacını öngöremediği saptandı (AUCTKİ=0.470; %95 CI, 0.356-0.585: p=0.606, AUCPLT=0.450; %95 CI, 0.338-0.562: p=0.387, AUCHb=0.485; %95 CI, 0.371-0.599: p=0.789, AUCPLT/Lenfosit=0.437; %95 CI, 0.320-0.554: p=0.275, AUCCRP=0.590; %95 CI, 0.479-0.700: p=0.121, AUCMPV=0.547; %95 CI, 0.431-0.664: p=0.412). C-reaktif protein ile MV, oksijen alma süresi ve toplam antibiyotik alma süresi arasında zayıf pozitif korelasyon saptandı (r48 saat ihtiyacını öngörebildiği ve 6.5 puanlık bir kesme değerinin %65 duyarlılık ve %69 özgüllüğe sahip olduğu görüldü (AUCSilverman=0.699; %95 CI, 0.368-0.594: p=0.001). Sonuç: Yenidoğan geçici takipneli hastalarda TKİ, trombosit sayısı, MPV, trombosit/lenfosit oranları YYBÜ'ye kabulde düşük olup, taburculukta ise anlamlı olarak artmaktadır. Bununla birlikte, istatistiksel analizler, TKİ ölçümlerinin solunumsal veya solunum dışı sağ kalımları ön göremediğini göstermektedir. Bu hastaların klinik takibinde pratik olarak uygulayabileceğimiz Silverman skoru, kan gazı ve kan sayımındaki tüm parametrelerden daha güçlü bir öngörücüdür ve MV>48 saat ihtiyacını öngörebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, we aimed to examine the effect of platelet mass index (PMI) and hematological parameters on respiratory and non-respiratory outcomes in patients with transient tachypnea of the newborn (TTN). Methods: For this purpose were late preterms diagnosed with TTN and hospitalized in our neonatal intensive care unit (NICU) investigated prospectively. Antenatal demographical and clinical characteristics, modified Silverman scores, blood gas and hematological parameters were evaluated by calculating PMI, both at admission and discharge. A comparison was performed between newborns who needed mechanical ventilation for MV≤48 hours and MV>48 hours. Results: Among 108 neonates, the median of gestational week and birth weight were 35 (34-36) weeks and 2550 (2262-2900) gram, respectively. There was no statistically significant difference in demographical findings between the comparison groups (p>0.05). When the risk factors were examined; cesarean section in 88% (n=95), male gender in 59.3% (n=64), preeclampsia in 9.3% (n=10), premature rupture of membranes (PROM) in 6.5% (n=7), oligohydramnios or polyhydramnios was found in 3.7% (n=4), and maternal hypertension was found in 1.9% (n=2). Severe TTN (MV for >48 hours) was observed in 56.5% (n=61) of the patients. Platelet mass index, thrombocyte count, thrombocyte/lymphocyte ratio and MPV values, which were low at the time of hospitalization, increase statistically significantly at discharge (p=0.001). However, ROC analysis revealed that PMI, platelet count, mean platelet volume, hemoglobin levels, platelet/lymphocyte ratio, and CRP could not predict the need for MV>48 hours in patients with TTN (AUCPMI=0.470; %95 CI, 0.356-0.585: p=0.606, AUCPLT=0.450; %95 CI, 0.338-0.562: p=0.387, AUCHb=0.485; %95 CI, 0.371-0.599: p=0.789, AUCPLT/Lenfosit=0.437; %95 CI, 0.320-0.554: p=0.275, AUCCRP=0.590; %95 CI, 0.479-0.700: p=0.121, AUCMPV=0.547; %95 CI, 0.431-0.664: p=0.412). There was a weak positive correlation between C-reactive protein and MV, supplemental oxygen and total antibiotic exposure time (r48 hours more strongly than all parameters in the blood gas including pH, lactate, base deficit, carbon dioxide and bicarbonate in patients with TTN, and a cut-off value of 6.5 points had 65% sensitivity and 69% specificity (AUCSilverman=0.699; 95% CI, 0.368-0.594: p=0.001). Conclusion: In patients with TTN are platelet mass index, platelet count, mean platelet volume, platelet/lymphocyte ratios low at admission to NICU, and increase significantly at discharge. However, statistical analyzes showed that PMI measurements cannot predict respiratory or non-respiratory outcomes. The Silverman score, which we can apply practically in the clinical follow-up of these patients, is a stronger predictor than all parameters in blood gas and blood count and can predict the need for MV>48 hours.