Hipertansiyonlu gebelerde ayak masajının kan basıncı ve anksiyete düzeyine etkisi
The effect of foot massage on blood pressure and anxiety level in pregnant women with hypertension
  1. Tez No: 734872
  2. Yazar: İLAYDA SEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırma hipertansiyonlu gebelere uygulanan ayak masajının kan basıncı ve anksiyete düzeyleri üzerine etkisini belirlemek amacıyla prospektif, deneysel ve randomize kontrollü olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini T.C. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bakırköy Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne başvuran ve araştırma kriterlerine uyan hipertansiyon tanılı gebelerden rastgele seçilen 40 girişim ve 40 kontrol grubu olmak üzere toplamda 80 gebe oluşturmuştur. Katılımcılara araştırma hakkında yazılı ve sözlü bilgi verildikten sonra girişim grubu gebelere üç gün boyunca her bir ayağa 15'er dakika olmak üzere toplamda 30 dakika ayak masaj uygulanmış, kontrol grubuna ise ayak masajı yapılmamıştır. Araştırmada; sosyo-demografik, jinekolojik ve obstetrik öykü ile genel sağlık özelliklerine yönelik soruları içeren Katılımcı Tanıtım Formu, ayak masajı öncesi ve uygulama sonrası ölçülen kan basıncı, nabız ve solunum sayılarını kaydetmek için Vital Bulgu İzlem Formu, anksiyete düzeyini değerlendiren Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri kullanılmıştır. Veriler Ki-kare, ANOVA, Kruskal Wallis H ve T Testi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted as a prospective, experimental and randomised controlled research to determine the effect of foot massage applied to pregnant women with hypertension on blood pressure and anxiety levels. The sample of the research a total of 80 pregnants, 40 interventions and 40 in the control groups, which were randomly selected from hypertension pregnant women who applied to Health Sciences University Istanbul Bakırköy Doctor Sadi Konuk Training and Research Hospital. After the participants were given written and verbal information about the research, the intervention group received a foot massage for three days, 15 minutes on each foot, for a total of 30 minutes, while the control group did not receive foot massage. In the research; Participant Promotion Form which contains questions about general health appearances and socio-demographic, gynecological and obstetric story, Vital Finding Monitoring Form to save blood pressure, pulse and breathing numbers restrained before and after foot massage, State and Trade Anxiety Inventory (STAI) which evaluates the level of anxiety, was used. The data were evaluated by Ki-square, Anova, Kruskal Wallis H and T test.