Kalp yetmezliği, kronik obstrüktif akciğer hastalığı ve sigara kullanımının üretra darlığı gelişimi ile ilişkisi
The relationship of heart failure, chronic obstructive lung disease, and cigarette use with the development of urethral stricture
  1. Tez No: 734873
  2. Yazar: KUTAY TOPAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF DEMİRBAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Çalışmamızda, Transüretral Prostat Rezeksiyonu operasyonu gerçekleştirilen, takiplerinde üretra darlığı gelişimi saptanan ve saptanmayan hastalar incelenerek; Kalp Yetmezliği, Kronik Obstruktif Akciğer Hastalığı ve sigara kullanımının üretra darlığı gelişimi ile ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Kliniğimizde 50-80 yaş aralığında olan ve Transüretral Prostat Rezeksiyonu operasyonu gerçekleştirilen hastalar gönüllük esasıyla çalışmaya dahil edildi. Bu hastalar arasından takiplerinde üretra darlığı gelişen 50 hasta grup 1, üretra darlığı gelişmeyen ve kura ile seçilen 50 hasta ise grup 2 olacak şekilde ayrıldı. Hastaların yaş, boy, kilo, tüketilen sigara miktarı, prostat hacmi, maksimum idrar akış hızı, işeme sonrası rezidü idrar hacmi, IPSS skoru, operasyon süresi ve sonda çıkartılma süreleri incelendi. Ameliyat edilecek hastalarda rutin olarak yapılan kardiyoloji ve göğüs hastalıkları konsültasyon raporları ve solunum fonksiyon testi sonuçları incelendi. Ayrıca hastalardan sözel olarak alınan bilgiler ile doldurulan formlar ve konsültasyon sonuçları dikkate alınarak, kalp yetmezliği ve kronik obstrüktif akciğer hastalağı durumları hakkında bilgi sahibi olundu. Hastaların takiplerinde üretra darlığı gelişme süreleri ve gerçekeleştirilen internal üretrotomi işlemiyle ilgili bilgiler değerlendirildi. Tüm hastalar en az 6 ay süre ile takip edildi. Bulgular: Hastaların yaş, prostat hacmi, maksimum idrar akış hızı, IPSS skoru, operasyon süresi ve sonda çıkartılma süreleri gibi verilerinde istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. Grup 1'deki hastaların vücut kitle indeksi ve işeme sonrası rezidü idrar hacmi, grup 2'ye göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulundu (sırasıyla; p=0,015, p=0,007). Grup 1'deki hastalar tarafından tüketilen sigara miktarı ortalama±SS değeri 23,78±18,2 paket/yıl iken, grup 2'de bu ortalama 13,94±19,94 paket/yıl olarak saptandı. Tüketilen sigara miktarı ortalaması darlık gelişen grupta istatistiksel olarak ileri derecede anlamlı bulundu (p=0,007). Grup 1'de semptomatik KY oranı % 56 iken grup 2'de bu oran %26 olarak saptandı. Semptomatik kalp yetmezliği olan hastalar ve olmayan hastalar, grup 1 ve grup 2 ile çapraz tabloda incelendiğinde ki-kare testi istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p=0,002). Benzer şekilde; grup 1'de kronik obstruktif akciğer hastalığı oranı %48 iken bu oran, grup 2'de %22 olarak saptandı. Çapraz tabloda incelendiğinde ise ki-kare testi istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p=0,006). İncelenen mMRC skalaları ve CAT skorları grup'1 de istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek izlendi (sırasıyla; p=0,003, p=0,002).
Özet (Çeviri)
Objective: In this study; Transurethral Resection of the Prostate performed, who were developed urethral stricture or not during their follow-up were evaluated. Our aim was to evaluate the relationship between Heart Failure, Chronic Obstructive Pulmonary Disease and smoking with the development of urethral stricture. Materials and Methods: Patients aged between 50 and 80 years who underwent Transurethral Prostate Resection in our clinic were included in the study on a voluntary basis. Among these patients, 50 patients who developed urethral stricture during their follow-up were included into group 1, and 50 patients who did not develop urethral stricture were included into group 2 randomly. Age, height, weight, amount of cigarettes consumed, prostate volume, maximum urine flow rate, postvoid residual urine volume, IPSS score, operation time and catheter removal times were examined. cardiology and chest diseases consultation reports and pulmonary function test results performed routinely in patients were reviewed. In addition, the conditions of heart failure and chronic obstructive pulmonary disease information were informed, taking into account the forms those were filled form the verbal information obtained from the patients, and the results of the consultation. During the follow-up of the patients, the development time of urethral stricture and the information about the internal urethrotomy procedure were evaluated. All patients were followed for at least 6 months. Results: There was no statistically significant difference in the data of the patients such as age, prostate volume, maximum urine flow rate, IPSS score, operation time and catheter removal time. Body mass index and postvoid residual urine volume of patients in group 1 were found to be statistically significantly higher than group 2 (respectively; p=0.015, p=0.007).While the mean±SD value of the amount of cigarettes consumed by the patients in group 1 was 23.78±18.2 pack/year and it was found as 13.94±19.94 pack/year in group 2. The mean amount of cigarettes consumed was statistically significant in the stricture group (p=0.007).While the rate of symptomatic hearth failure was 56% in group 1, this rate was 26% in group 2. When the patients with and without symptomatic heart failure were analyzed in the cross table with group 1 and group 2, the chi-square test was found to be statistically significant (p=0.002). Similarly; while the rate of chronic obstructive pulmonary disease was 48% in group 1, this rate was 22% in group 2. When examined in the cross table, the chi-square test was found to be statistically significant (p=0.006). Examined mMRC scales and CAT scores were statistically significantly higher in group 1 (respectively; p=0.003, p=0.002).