Türk Vergi Hukukunda ihtirazi kayıt kurumu
Payment under protest in Turkish Tax Law
- Tez No: 734897
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE GÜMÜŞKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mali Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
“Türk Vergi Hukukunda İhtirazi Kayıt Kurumu”üzerine yapılan çalışma ile ihtirazi kayıt kurumunun vergi hukuku özelinde ortaya çıkış nedenleri ve hukuki niteliği ele alınarak, yargı aşamasına yansımalarının incelenmesi amaçlanmıştır. İhtirazi kayıt kurumunun uygulamada oldukça geniş ve önemli bir yeri olmasına rağmen bu konuda çok fazla kapsamlı çalışmanın bulunmaması da tez konusu seçiminde etken olmuştur. Bu bağlamda, ihtirazi kaydın tarihsel gelişimi, farklı hukuk disiplinleri ile ilişkisi, uygulama yöntemleri ve temel haklar ile ilişkisi ele alınmıştır. İhtirazi kayda ilişkin süreç içerisinde verilmiş önemli ve zaman zaman çelişkili yargı kararları ve konunun temel hak ve özgürlüklere ilişkin boyutunu irdeleyen Anayasa Mahkemesi kararları incelenerek değerlendirme ve görüşlerimize yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study on the“ Payment Under Protest in Turkish Tax Law”is to examine the effects of payment under protest to judicial process by considering the reasons for the emergence of this concept in tax law and its legal nature. Despite the fact that the payment under protest has a large and important role in practise, the lack of extensive research on this topic was also a factor in its selection as the subject of this study. In this context, the concept of payment under protest, its historical development, its relationship with various legal disciplines, application procedures and methods, and its relationship with fundamental rights are examined. Furthermore, various and contradictory judicial decisions on payment under protest, as well as the constitutional court the decisions, which are examining the issue in terms of fundamental rights and freedoms, are examined, and evaluations and opinions are provided.