Optimizasyon algoritmalarının gezgin satıcı problemi üzerinde incelenmesi
Analysis of optimization algorithms based on traveling salesman problem
- Tez No: 734941
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA GÜNDÜÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Gezgin Satıcı Problemi aralarındaki mesafeler belli olan düğümlerin (şehir, nokta gibi) her birinden yalnızca bir defa geçilecek olması koşulu ile bir düğümden başlayıp tekrar aynı düğüme dönen en az maliyetli ya da en kısa yolu bulmayı amaçlayan bir problemdir. Bu problem araç rotası oluşturma, ulaşım rotaları oluşturulması, lojistik planlamaları ve elektronik devre tasarımı gibi birçok farklı konuya uygulanabilir. Problem genel olarak anlaşılması kolay fakat çözümü zor olan bir problemdir. Çözümün zorluğunun sebebi ise artan düğüm sayısına ile birlikte potansiyel rota sayısının da artması ve bununla birlikte problemin çözümü için gereken zamanın üstel olarak artmasıdır. Tez çalışması kapsamında literatürde daha önce problem üzerinde denenmiş olan yöntemler incelenmiş ve Lin-Kernighan Sezgisel yöntemi üzerinde bazı optimizasyon çalışmaları yapılmıştır. Algoritma üzerinde yapılan optimizasyon çalışmaları ile elde edilen yöntem ile Lin-Kernighan yönteminin karşılaştırılması yapılmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda uygulama üzerinde düğüm seçimlerinin ve sıralamalarının uygulamanın performansını etkilediği sonucuna varılmıştır. Uygulanan yeni yöntem ile bazı veri setleri üzerinde hem zamansal olarak iyileşmeler, hem de optimum sonuca ulaşma performansının arttığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Traveling Salesman Problem is a problem that aims to find the least costly or shortest path, starting from a node and returning to the same node by passing through only once each of the nodes (such as a city, a point) with certain distances between them. This problem can be applied to many different issues such as vehicle route creation, transportation routes creation, logistics planning and electronic circuit design. The problem is generally easy to understand but difficult to solve. The reason for the difficulty of the solution is that with the increasing number of nodes, the number of potential routes also increases, and the time required to solve the problem increases exponentially. Within the scope of the thesis study, the methods that have been tried on the problem before in the literature were examined and some optimization studies were carried out on the Lin-Kernighan Heuristics method. The comparison of the method obtained with the optimization studies on the algorithm and the Lin-Kernighan method was made. As a result of the studies, it was concluded that the node selections and rankings on the application affect the performance of the application. With the new method applied, it was observed that both temporal improvements and the performance of reaching the optimum result increased on some data sets.