Orman suçlarının sosyoekonomik analizi: Düzce ili Yığılca örneği
Determination of socioeconomic causes of forest crimes: A case study of Yığılca district forest villagers
- Tez No: 734981
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAŞAR SELMAN GÜLTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Türkiye'de orman suçlarının kırsal alanlarda tarımla ve ormancılıkla uğraşan köylüler tarafından işlendiği görülmektedir. Orman suçları çeşitli sebeplerle işlenmekte olup, orman varlığının sürdürülebilirliği üzerinde durulması gereken önemli bir konudur. Bu çalışmanın amacı, orman suçlarının durumunun suç türlerine göre belirlenerek bu suçların işlenmesindeki sosyoekonomik sebepleri ortaya koymak ve orman suçlarının önlenebilmesi için birtakım öneriler sunmaktır. Çalışma alanı Türkiye'nin Batı Karadeniz Bölgesinde yer alan Düzce ili, Yığılca ilçesi orman köyleridir. Yörede işlenen 2011-2020 yıllarına ait orman suçlarına ilişkin veriler değerlendirilmek üzere doküman analizi çalışması yapılmıştır. Çalışma bulgularına göre Yığılca ilçesi köylerinde işlenen başlıca orman suçlarının sırasıyla; işgal-faydalanma, kaçak kesme, taksirle orman yangınına sebep olma ve kaçak nakil/bulundurma olduğu tespit edilmiştir. Çalışma sonucunda Yığılca yöresinde işlenen orman suçlarının türlerine ve sayılarına göre karar vericilere öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is seen that forest crimes are committed by agriculturalists and forest villagers in rural areas in Turkey. Forest crimes are committed for various reasons and it is an important issue that should be emphasized in the sustainability of forest existence. The aim of this study is to determine the situation of forest crimes according to the types of crimes, to reveal the socioeconomic reasons for committing these crimes and to offer some suggestions for the prevention of forest crimes. The study area is the province of Düzce, Yığılca, located in the Western Black Sea Region of Turkey. A document analysis study was conducted to evaluate the data on forest crimes committed in the region for the years 2019-2020. According to the findings of the study, it has been determined that the main forest crimes committed in Yığılca district are occupation-utilization, illegal cutting, causing forest fire by negligence and illegal transportation /possesion. As a result of the study, suggestions were made to the decision makers according to the types and numbers of forest crimes committed in Yığılca region.