Çocuk yoğun bakım ünitesinde yatan sürekli renal replasman tedavisi uygulanan hastaların değerlendirilmesi ve sağkalıma etki eden faktörler
Evaluation of patients undergoing continuous renal replacementtherapy in the pediatric intensive care unit and factors affectingsurvival
  1. Tez No: 734982
  2. Yazar: YUNUS EMRE AVCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. SERHAT EMEKSİZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Çocuk Yoğun Bakım Ünitesinde Yatan Sürekli Renal Replasman Tedavisi Uygulanan Hastaların Değerlendirilmesi Ve Sağkalıma Etki Eden Faktörler Amaç: Sürekli renal replasman tedavisi (SRRT) özellikle son yıllarda çocuklarda akut böbrek hasarı (ABH) ve ABH dışı hastalıklarda yaygın olarak kullanılmaya başlananmıştır. Çalışmamızda, çocuk yoğun bakım ünitesinde (ÇYBÜ) yatan ve SRRT uygulanan hastalarda mortaliteye etki eden faktörleri ortaya koymayı ve erken dönemde önlemlerin alınmasını sağlamayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza 1 Haziran 2016 ve 1 Haziran 2021 tarihleri arasında Ankara Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Dışkapı Hematoloji Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Şehir Hastanesi Çocuk Yoğun Bakım ünitelerinde yatarak izlenen ve SRRT uygulanan 1 ay-18 yaş arası, kriterleri karşılayan 75 hasta dahil edilmiştir. Hastaların yaş, cinsiyet, vücut ağırlığı, altta yatan kronik hastalık gibi sosyo-demografik verileri, yoğun bakım yatış dönemine ait kabul endikasyonu, SRRT endikasyonları, SRRT öncesi laboratuvar bulguları (BUN, kreatinin, sodyum, potasyum, albümin, hemoglobin, trombosit, kan gazı), seçilen SRRT modelleri, uygulanan SRRT süresi, kullanılan sıvı ve filtre, izlemde gelişen komplikasyonlar, solunum destek tedavileri, plazma değişimi, işlemin başarısı ve standart ölçeklerden oluşan mortalite ve morbidite skorları geriye dönük olarak dosyalarından kaydedilmiştir. Bulgular: Çalışmamızda SRRT uygulanan hastaların %38,7'si (n=29) kız, %61,3'ü (n=46)'ı erkekti. Hastaların yaş ortalaması 91±72 aydı (2-216 ay) ve ortalama vücut ağırlığı 26,4±18,4 kg (3,5-70 kg) olarak kaydedildi. En sık SRRT endikasyonları ABH ve sıvı yükü olarak saptandı. Metabolik hastalık krizi nedeni ile SRRT uygulanan hastalarda sağkalım daha anlamlı saptandı (p=0,018). SRRT öncesi kan üre azotunun yüksek olması, kreatinin yüksek olması, laktatın yüksek olması ve trombosit sayısının düşük olması sağkalıma olumsuz etki ettiği gösterildi (sırayla p=0,027, p=0,049, p=0,011, p=0,001). En sık görülen komplikasyonlardan hipotansiyondu. Çalışmamızda mortalite oranı %52 (n:39) olarak bulundu. Sonuç: SRRT, özellikle de hemodinamik olarak stabil olmayan hastalarda oldukça güvenilir bir yöntem olarak kullanılmaktadır. Ancak hala SRRT ye optimal başlama ve bitirme zamanı ile mortaliteyi etkileyen faktörler konularında aydınlatılamayan durumlar vardır. Çalışmamızda mortaliteyi etkileyen faktörler; Yoğun bakım kabul nedeni, SRRT endikasyonu, altta yatan hastalık, PRISM ve PELOD skorları, kan üre azotu, kreatinin, laktat ve trombosit, komplikasyon (hipotansiyon), mekanik ventilatör olarak belirlendi. Gelecekteki yapılacak çok merkezli çalışmaların bu konuda literatüre katkı sağlayacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Evaluation of Patients Undergoing Continuous Renal Replacement Therapy in the Pediatric Intensive Care Unit and Factors Affecting Survival Objective: In recent years, continuous renal replacement therapy (CRRT) has been used in children who have acute kidney injury (AKI) and non-AKI diseases widely. In our study, we aimed to reveal the factors affecting mortality in patients hospitalized in the pediatric intensive care unit (PICU) and undergoing CRRT, so we could ensure that precautions are taken in the early period. Material and Method: Our study included 75 patients aged 1 month - 18 years, who were hospitalized in the Pediatric Intensive Care Units of Ankara Pediatrics and Diseases, Dışkapı Hematology - Oncology Hospital ,and Health Sciences University Ankara City Hospital. They underwent CRRT between 1 June 2016 and 1 June 2021. Socio-demographic data of the patients such as age, sex, body weight, underlying chronic disease, indication for admission to the intensive care unit, CRRT indications, and laboratory findings before CRRT (BUN, creatinine, sodium, potassium, albumin, hemoglobin, platelet, bloodgas), selected CRRT models, duration of CRRT applied, fluid and filter used, complications in follow-up, respiratory support treatments, plasma exchange, the success of the procedure, and mortality and morbidity scores consisting of standard scales were recorded retrospectively from their files. Results: In our study, 38.7% (n=29) of the patients who underwent CRRT were female and 61.3% (n=46) were male. The meanage of the patients was 91±72 months (min-max=2-216 months) and the mean body weight was recorded as 26.4±18.4 kg (min-max=3.5-70 kg). The most common CRRT indications were AKI and fluid overload. Survival was found to be more significant in patients who underwent CRRT due to metabolic disease crisis (p=0.018). High blood urea nitrogen level, high creatinine level, high lactate level, and low platelet count before CRRT were shown to negatively affect survival (p=0.027, p=0.049, p=0.011, p=0.001). One of the most common complications was hypotension. In our study, the mortality rate was found to be 52% (n=39). Conclusion: CRRT is used as a very reliable method, especially in hemodynamically unstable patients. However, there are still unexplained cases about the optimal starting and ending time for CRRT and the factors affecting mortality. In our study, the factors affecting mortality were determined as follows; reason for admission to PICU, CRRT indication, underlying disease, mortality scores, blood urea nitrogen level, creatinine level, lactate level, platelets count, and complication (hypotension). We think that multicenter studies will contribute to the literature on this subject in the future.