Batı Avrupa ekspresyonist heykelinde biçimsel tavır ve beden imgesi
Formal attitude and body image in Western European expressionist sculpture
- Tez No: 735005
- Danışmanlar: DOÇ. FERİT YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
1905 yılında ortaya çıkan Ekspresyonizm, ilk manifesto sahibi akım olarak tüm Avrupa'da duyulmaya başlamıştır. Ekspresyonist sanatçılar, sanatın özü olan dışavurumu sanat eserlerine daha bilinçli bir şekilde yansıtmaya çalışmışlardır. Savaşların da etkisiyle, içsel yaratma gereksinimi güç kazanmış, özellikle Ernst Barlach ve Wilhelm Lehmbruck gibi ekspresyonist heykeltıraşlar toplumsal konulara fazlasıyla eğilmişlerdir. İnsani duygu durumunu analiz etme ve yansıtma çabasına giren ekspresyonist heykeltıraşlar, bedeni dışavurum aracı olarak kullanmışlardır. 20. yüzyılın ortalarına gelindiğinde, sanatın merkezi artık Paris değil New York'tur. Ekspresyonizmi ve Soyut Ekspresyonizmi daha iyi anlamamız açısından çıkış noktasının bilinmesi önem arz etmektedir. 20. yüzyılın, faşist Avrupa'sında içsel dürtülerin ifadesine gitmek sanatçılar için kolay olmamıştır. Eserler ''dejenere'' olarak yorumlanmıştır. 20. yüzyıl ortalarında gerçekleşen sanat göçü bu döneme tekabül etmektedir. Beden İmgesi, Ekspresyonizmden önce sanat alanının vazgeçilmez unsurlarından biri olmuştur. Modern çağ ile birlikte anlam ve biçim olarak değişime uğrayan beden imgesi, her dönemin heykeltıraşı tarafından farklı yorumlanmıştır. Beden, ekspresyonist heykeltıraşlar için yalnızca bir biçim ve formdan ibaret olarak kalmamış, dönemin atmosferinin yansıtılmasına, insani duygu ve düşüncelerin anlaşılıp yorumlanmasına yardımcı olmuştur. Batı Avrupa Ekspresyonist Heykelinde Biçimsel Tavır ve Beden İmgesi adlı tezde; ekspresyonist ve soyut ekspresyonist heykeltıraşların iç dünyasında yaşadığı duygu değişimlerini yansıtmada ve psikolojik eğilimin ifadesini analiz etmede kullandığı Ekspresyonizm irdelenecek, heykeltıraşların bedenin nasıl algıladığı ve onu nasıl biçimlendirdiğinden bahsedilecektir. Aynı zamanda Ekspresyonizm felsefesini ve işleyişini daha iyi anlamamız açısından, farklı sanat dallarındaki ekspresyonist eğilimlere de yer verilecektir. Bu kapsamda literatür taraması yapılmış, sanatçılara ait kataloglar ve makaleler incelenmiştir. Batı Avrupa ekspresyonist ve soyut ekspresyonist dönem heykel sanatıyla sınırlandırılan metin dahilinde, sanatçıların beden imgesine yaklaşımları ve araştırmaya konu olan eserler incelenmiştir. Heykel çalışmalarında beden imgesi üzerinden ele alınan konu ve olaylar dönemsel özellikleri göz önüne alınarak irdelenecektir. Ekspresyonizm ile birlikte, modern dönem heykeltıraşlarının ve eserlerinin geçirdiği değişimler de konu edilecektir.
Özet (Çeviri)
Expressionism, Which emerged in 1905, began to be heard all over Europe as the first manifesto movement. Expressionist artists tried to reflect the expression, which is the essence of art, to their Works of art more consciously. With the influence of wars, the need for inner creation gained strength, and expressionist scluptors such as Ernst Barlach and Wilhelm Lehmbruck in particular focused on social issues. Expressionist sculptors, who tried to analyze and reflect the human emotional state, used the body as a means of expression. By the middle of the 20th century, the center of art was no longer Paris but New York. In order to better understand Expressionism and Abstract Expressionism, it is important to know the starting point. It was not easy for artists to express their inner impules in the Fascist Europe of the 20th century. The Works have been interpreted as ''degenarate''. The art migration that look place in the middle of the 20th century corresponds to this period. The body Image has been one of the indispensable elements of the art field before Expressionism. The body image, which has changed in meaning and form with the modern age, has been interpreted differently by the sculptors of each period. The body was not only a shape and form fort he expressionist sculptors, but also helped to reflect the atmosphere of the period and to understand and interpret human feelings and thoughts. In the thesis named Formal Attitude and Body Image in Western European Expressionist Sculpture; Expressionism, which is used by Expressionist and Abstract Expressionist sculptors to reflect the emotional change they experience in their inner world and to analyze the expression of psychological tendency, will be examined, and how the sculptors perceive the body and how it shapes it will be mentioned. At the same time, expressionist tendencies in different branches of art will be included in order to better understand the philosophy and functioning of expressionism. In this context, literatüre review was made, catalogs and articles of artists were examined. Within the text, which is limited to the sculpture art of the Western European expressionist and abstract expressionist period, the approaches of the artists to body image and the works that are subject of the research are examined. Subjects and events handled through body image in sculpture works will be examined by considering their periodic characteristics. Along with expressionism, the changes of modern are sculptors and their works will also be discussed.