Osmanlı'da hayvan hakları
Animal rights in Ottoman
- Tez No: 735004
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN KOŞUM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 292
Özet
Son iki yüzyıldır olduğu gibi, hayvan hakları ve refahı konusu her geçen gün ilgi görmeye ve alanla ilgili gerek hukuki gerekse siyasi anlamda çalışmalar yapılmaya devam etmektedir. Alanla ilgili yapılan akademik çalışmalar hayvan hakları duyarlılığını en fazla iki yüzyıl öncesinden ve Amerika'dan ve/ya İngiltere'den başlatmaktadır. Bölge olarak dünyanın diğer bölgelerini, tarih olarak da daha önceki dönemleri adeta yok saymaktadırlar. Söz konusu bölgeler ve dönemlerle ilgili olarak yapılan çalışmaların azlığı onları haklı ve doğru gibi göstermektedir. Bu tezde, etkin olduğu coğrafya ve zaman diliminde birçok alanda örnek ve öncü konumunda olan Osmanlı Devleti'nin (ve toplumunun) hayvan hakları ve refahı bilinci/duyarlılığı alanında hangi seviyede ve konumda olduğu belgeler bağlamında, diğer kaynaklardan da yararlanılarak ortaya konulmaktadır. Bu işlem gerçekleştirilirken, aynı zamanda İslam Medeniyeti'nin, Türk Kültürü'nün ve Doğu toplumlarının konuya bakışı da tespit edilip değerlendirilmiş olacaktır. Çalışmanın Osmanlı döneminde hayvan hakları ve refahı bağlamında yapılanlarla ilgili olarak bir farkındalık oluşturma amacına hizmet etmesi ve ileride bu alana katkı sunmayı amaçlayan araltırmacılara ışık tutması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
The subject of Animal Rights and Welfare is getting attention day by day and about that subject, both legal and political works have being done as for two centuries. Academical studies related with that area, starts the sensitivity/consciousness of animal rights from two centuries ago and America or England. They almost ignore other regions and the previous times of that historical period. The scarcity of studies related with that area displays as if they are right. In this thesis, it is put forth that Ottoman State's (and its community), which is example and pioneer in many areas, level and location in the sensitivity and cosciousness of animal rights and welfare as being taken advantage from documents and the other sources. Just as this process is being realized, at the same time, it is going to be evaluated the vision of Islamıc Civilization, Turkish Culture and East societies to that subject. It is aimed that this study would serve the purpose of occurring awareness about works done on animal rights in Ottoman Era and would keep light to researchers who are going to study about that area.