Transsfenoidal yolla ameliyat edilen hipofiz adenomlarının rezeksiyon derecesini tahmin etmeye yönelik prospektif çalışma
Prospective study aimed at estimating the degree of resection of pituitary adenomas operated by transsphenoidal route
- Tez No: 735031
- Danışmanlar: DR. ERHAN ÇELİKOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Giriş ve Amaç: Hipofiz adenomları (anterior hipofiz hücrelerinden kaynaklanan tümörler) tüm intrakranial tümörlerin %10-15'ini oluştururlar. Primer intrakranial tümörlerin 3. sıklıkta görülenidir. Materyal ve Metod: Bu çalışmada Ocak-2011 ile Ağustos-2012 yılları arasında Dr.Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nöroşirürji kliniğinde hipofiz makroadenomu nedeniyle sublabial-transsfenoidal yöntemle aynı uzman tarafından opere edilen 59 olgunun sonuçları araştırılmıştır. Transsfenoidal yolla ameliyat edilen hipofiz makroadenomlu hastalarda rezeksiyonun derecesine, tümörün preoperatif volümü, kavernöz sinüs invazyonu (Knosp Evresi), suprasellar uzanımı (Modifiye Hardy Evresi) gibi değişkenlerin ne ölçüde etkili oldukları araştırılmıştır. Daha sonra bu üç değişkenin, farklı ağırlıklı katsayılar ile katıldıkları bir denklem oluşturmak suretiyle postoperatif tümör artığının hacmini tahmin etmeye yönelik bir prediktif model oluşturulmaya çalışılmıştır. Bulgular: Yaşları 21 ile 77 arasında değişen toplam 59 olgunun yaş ortalaması 50,8 + 14 idi. Tüm seri 30 (%51) kadın ve 29(%49) erkek hastadan oluşuyordu; kadın/erkek oranı yaklaşık 1/1'di. Tüm seride ortalama preoperatif tümör volümü 7,75±5,47 cm3 ve medyanı 6 (19,3-1,2) cm3, postoperatif ortalama tümör volümü 0,62±1,04 cm3 ve medyanı 0,3 (5,0-0,0) cm3 dir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Pituitary adenomas (tumors arising from anterior pituitary cells) constitute 10-15% of all intracranial tumors. It is the third most common primary intracranial tumor. Materials and Methods: In this study, the results of 59 patients who were operated by the same specialist with the sublabial-transsphenoidal method for pituitary macroadenoma in the Neurosurgery Clinic of Dr.Lütfi Kırdar Kartal Training and Research Hospital between January-2011 and August-2012 were investigated. The extent to which variables such as the preoperative volume of the tumor, cavernous sinus invasion (Knosp Stage), and suprasellar extension (Modified Hardy Stage) affect the degree of resection in patients with pituitary macroadenoma operated by the transsphenoidal route were investigated. Then, by creating an equation in which these three variables participate with different weighted coefficients, a predictive model was tried to be created to predict the volume of postoperative tumor residue. Results: The mean age of 59 patients, whose ages ranged from 21 to 77 years, was 50.8 + 14. The entire series consisted of 30 (51%) female and 29 (49%) male patients; The female/male ratio was approximately 1/1. In the whole series, the mean preoperative tumor volume was 7.75±5.47 cm3 with a median of 6 (19.3-1.2) cm3, and the postoperative mean tumor volume was 0.62±1.04 cm3 with a median of 0.3 (5.0- 0.0) cm3.