Endoskopik transsfenoidal yolla hipofiz adenomu ameliyatı yapılan hastaların cerrahi ve klinik sonuçlarının retrospektif olarak incelenmesi
Retrospective analysis of surgical and clinical outcomes in patients undergoing endoscopic transsphenoidal surgery for pituitary adenomas
- Tez No: 889517
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET TOLGAY AKINCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu retrospektif çalışmada, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dalında endoskopik transsfenoidal yolla opere edilen 73 hipofiz adenomu hastasının verileri incelendi. Çoğunlukla erkek hastaların olduğu ve yaş ortalamasının 50 ± 13,4 yıl olduğu görüldü. Non-fonksiyonel adenomların oranı, fonksiyonel adenomlara göre daha fazlaydı. Total rezeksiyon daha sık görüldü. Hastaların büyük kısmında makroadenom saptandığı belirlendi. Hastalar Knosp sınıflandırmasına göre genellikle Grade 1 olarak sınıflandırıldı. Mortalite görülmedi. Hastaların %76,7'sinde morbidite, %87,7'sinde apopleksi saptanmadı. Non-fonksiyonel adenomlu olgularda yaş ortalaması daha yüksekti. Total rezeksiyon yapılan hastalarda Grade 1 ve Grade 2 sınıflandırmasının daha sık olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
In this retrospective study, data of 73 patients with pituitary adenoma who underwent endoscopic transsphenoidal surgery at the Department of Neurosurgery, Faculty of Medicine, Trakya University were examined. It was observed that the majority of patients were male and the mean age was 50 ± 13.4. The rate of non-functional pathologies was higher than functional pathologies. Total resection was seen more frequently. It was determined that macroadenoma was detected in the majority of patients. Patients were generally classified as Grade 1 according to the Knosp classification. No mortality was observed. Morbidity was not detected in 76.7% of the patients and apoplexy was not detected in 87.7%. The mean age was higher in cases with non-functional adenomas. It was observed that Grade 1 and Grade 2 classifications were more common in patients who underwent total resection.