Hipofiz adenomlarında endoskopik yolla transnazal-transsfenoidal cerrahi etkinliğinin klasik yöntemlerle karşılaştırılması
The comparison of the effectivity of endoscopic transnasal-transsphenoidal surgery versus traditional tecniques in pitiutary adenomas
  1. Tez No: 266837
  2. Yazar: HAKAN ÖZALP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AĞAHAN ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Hipofiz adenomları iyi huylu tümörler olup klinik, patolojik ve biyolojik olarak kendine has özellikleri vardır. Primer beyin tümörlerinin % 10-15'ni oluştururlar. Hipofiz bezi adenohipofiz ve nörohipofiz olmak üzere iki lobtan oluşur. Hipofiz adenomları, adenohipofizden köken alırlar.Hipofiz adenomu olan 59 hasta aynı cerrah tarafından mikroskobik transnazal transsfenoidal yaklaşımla ve endoskopik endonazal transsfenoidal yaklaşımla opere edildi. Opere edilen hastaların yaş, cins, şikayet, tümörün endokrin tipi, vizyon ve görme alanı bulguları, yapılan biyokimyasal tetkikleri ve görüntüleme teknikleri ile ameliyat öncesi ve sonrası sonuçları, rezidü oranları, remisyon ve komplikasyon oranları karşılaştırılarak her iki yöntemin etkinliği karşılaştırıldı. Hastaların ortalama takip süresi mikroskobik grupta 24 ay ve endoskopik grupta 12 aydı.Mikroskobik grupta fonksiyonel adenomlu 19 hastanın erken dönem hormonal sonuçlarına bakıldığında, 12 hastada (% 63.2) remisyon sağlanırken 7 hastada remisyon sağlanamadı, endoskopik grupta 22 fonksiyonel adenomlu hastanın 19'da (% 86.4) remisyon sağlandı, 3`ünde (% 13.6) remisyon sağlanamadı. Geç dönem hormonal sonuçlara bakıldığında mikroskobik grupta 14 fonksiyonel adenomlu hastanın 7'sinde (% 50) remisyon sağlanırken 7 hastada (% 50) remisyon sağlanamadığı görüldü. Endoskopik grupta 15 fonksiyonel adenomlu hastanın 14'ünde (% 93.3) remisyon sağlanırken 1 hastada (% 6.7) remisyon sağlanamadıTüm hastaların radyolojik remisyon oranlarına bakıldığında mikroskobik grupta 11 hastada (% 47.8) radyolojik remisyon sağlandı, 12 hastada (% 52.2) rezidü saptandı. Endoskopik grupta 19 hastanın 15'inde (% 78.9) radyolojik remisyon sağlanırken 4 hastada (% 21.1) rezidü saptandı.Mikroskobik grupta 23 makro adenomlu hasta vardı. Bunların 19'na postoperatif 6. ay kontrol MRI çekildi, 7 hastada (% 36.8) tümörün total olarak çıkarıldığı görüldü. Endoskopik gupta ise 24 makroadenomlu hasta vardı ve bunların 17 tanesinin kontrol MRI'ı görüldü. 13 hastada (% 76.5) total tümör eksizyonu yapıldığı görüldü.Sonuçlarım, endoskopik yaklaşımın gerek hormonal ve radyolojik remisyon açısından gerekse rezidü/nüx oranı açısından ve gerekse de komlikasyon oranları açısından mikroskobik yaklaşımdan daha üstün olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Pituitary adenomas are benign tumors and have unique biological, pathological and clinical behaviour. They account for some 10-15% of all primary brain tumors. The hypophsyis gland includes two lobes, comprised of adenohypophyseal and neurohypophyseal component. Adenohypophysis serve as a substrate for pituitary adenomas.59 patients with pituitary adenomas were operated by the same surgeon using microscopic transnasal transsphenoidal and endoscopic endonasal transsphenoidal approaches. Age, sex, endocrine type of the tumor , presence of visual symptoms, plasma biochemistry and hormone levels, pre and postoperative imaging parameters, presence of residual tumor , remission and complication rates were compared between two groups. Mean follow up period was 24 months for the microscopic group and 12 months for the endoscopic group.In microscopic group, early remisson was achieved in 12 of 19 secretuary adenomas (63.2%). In endoscopic group, early remisson was achieved in 19 of 22 secretuary adenomas (86.4%). In microscopic group, late remisson was achieved in 7 of 14 secretuary adenomas (50%). In endoscopic group, late remisson was achieved in 14 of 15 secretuary adenomas (93.3%).In microscopic group, residual tumor was observed with MRI in 12 of 23 patients (52.2%), in endoscopic group, residual tumor was observed in 4 of 19 patients (21.1%). In nonsecratuary nacroadenoma group 23 patients were operated via microscopic and 24 were operated via endoscopic technique. Sixth month control MR investigations were performed for 19 of 23 microscopically and 17 of 24 endoscopic ally operated patients. Total excision was achieved in 7 of 19 (36.8%) microscopically and 13 of 17 (76.5%) endoscopic ally operated patients.Results reveal that endoscopic approach is superior to microscopic approach in a group of manners including hormonal and radiologic remission residual-relaps and complication rates.