Fizik öğretmen adaylarının Newton'un Hareket Yasalarına ilişkin konu alan ve pedagojik alan bilgilerinin araştırılması
Investigation of subject and pedagogical content knowledge of physics teacher candidates on Newton's Laws of Motion
- Tez No: 735059
- Danışmanlar: PROF. DR. SELMA MOĞOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmanın amacı: Fizik öğretmen adaylarının“Newton'un Hareket Yasalarını”kapsayan, pedagojik alan ve konu alan bilgilerinin araştırılmasıdır. Yapılmış olan bu çalışmanın araştırma modeli, doküman incelemesine dayalı nicel bir araştırma modeli olan tarama modelidir. Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi bünyesinde 1., 2., 3., 4. ve normal süresinde bitiremeyen, uzatmaya kalarak eğitimine devam eden 57 fizik öğretmen adayı (N=57), araştırmanın çalışma grubunu oluşturmaktadır. Araştırmanın çalışma gurubunda yer alan fizik öğretmen adaylarına, literatür desteği ve uzman görüşü ile araştırmacı tarafından geliştirilen ve 15 sorudan oluşan“Newton'un Hareket Yasaları Konusu Alan Bilgisi Testi”ile 20 sorudan oluşan, yine literatür desteği ve uzman görüşü ile birlikte araştırmacı tarafından geliştirilen“Newton'un Hareket Yasaları Konusu Pedagojik Alan Bilgisi Testi”olmak üzere iki ayrı test uygulanarak, çalışma grubu üzerinde güvenirlik analizleri yapılmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler sonucunda, fizik öğretmen adaylarının Newton'un Hareket Yasaları konusunda, alan bilgilerinin yeterli olmadığı görülmüştür. Aynı zamanda, fizik öğretmen adaylarının pedagojik alan bilgilerinde de eksiklikler olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the pedagogical field and subject area knowledge of physics teacher candidates, including“Newton's Laws of Motion”. The research model of this study is the scanning model, which is a quantitative research model based on document analysis. 57 physics teacher candidates (N=57) who could not finish in the 1st, 2nd, 3rd, 4th and normal periods of Gazi University Gazi Education Faculty and continued their education by staying on extension, constitute the study group of the research. Physics teacher candidates in the study group of the research,“Newton's Field Knowledge Test on the Subject of Laws of Motion”developed by the researcher with the support of the literature and expert opinion and consisting of 15 questions, and the“Field Knowledge Test on the Subject of the Laws of Motion”consisting of 20 questions, again developed by the researcher with the support of the literature and expert opinion. Reliability analyzes were made on the study group by applying two separate tests, namely“Pedagogical Content Knowledge Test on Newton's Laws of Motion”. As a result of the data obtained from the research, it was seen that the pre-service physics teachers' field knowledge about Newton's Laws of Motion was not sufficient. At the same time, it has been determined that there are deficiencies in the pedagogical content knowledge of the physics teacher candidates.