On extending group actions from surfaces to three sphere
Yüzeylerdeki grup etkilerinin üç boyutlu küreye genişletilmesi üzerine
- Tez No: 735057
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA PAMUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Yüzeyler geometri ve topolojinin en temel nesneleri olmasına rağmen, üzerlerine konabilecek yapıların çeşitliliğinden hala aktif bir araştırma alanıdır. Yüzeylerin simetrileri uzun bir süredir çalışılmaktadır. Zorlayıcı sorulardan biri de bu simetrilerden hangisinin kulplara ve üç boyutlu küreye genişletilebileceğidir. Bu tezde, üç boyutlu küre simetrilerine gömülebilecek yüzey simetrilerine odaklanıyoruz. Amacımız biraz alt yapı ile probleme genel bir özet vermek ve bazı bilinen sonuçları kanıtlarıyla birlikte sunmaktır.
Özet (Çeviri)
Even though surfaces are the most elementary objects in geometry and topology, because of the variety of structures they have it is still an active area of research. The symmetries of surfaces have been studied for a long time. One of the compelling questions is which of these symmetries can be extended to handlebodies and 3-sphere. In this thesis, we are focusing on the symmetries of surfaces which can be embedded into the symmetries of 3-sphere. The aim is to give an overview of the problem with some background and present some of the known results with proofs.