Suç politikası ve Ceza Hukuku ilkeleri doğrultusunda verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme suçu
The crime of unlawfully giving or obtaining data in line with the principles of crime policy and Criminal Law
  1. Tez No: 735063
  2. Yazar: MUSA BULU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN TUNCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Hukuk devleti, devletin yetkili organlarının toplum karşısında hukukun gereklerine riayet ettiği bilahare devletin yargı mekanizmasının etkin bir şekilde çalıştığı ve keyfiyete yer verilmeyen devleti ifade eder. Hukuk devleti, diğer birçok özelliğin yanında hukuk kurallarının belirli yani erişilebilir ve öngörülebilir olmasıyla mümkün hale gelecektir. Ceza hukuku kurallarının ise insan hürriyetine müdahalesi nedeniyle daha belirli olması gerekli ve zorunludur. Suç ve cezaların belirli olması zorunluluğu uluslararası ve ulusal hukukun benimsediği temel ilkelerden olan suç ve cezada kanunilik ilkesinin de bir sonucudur. Çalışmada suç politikası ve ceza hukuku ilkeleri incelenecek ve bu incelemeler neticesinde“verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme”suçunun değerlendirilmesi yapılacaktır. Her ne kadar değerlendirmeler bu suç özelinde yapılsa da özü itibariyle kişisel veriler ile ilgili diğer suçları da kapsayacak şekildedir. Suç politikası ve ceza hukuku ilkelerinin incelenmesi sadece çalışmanın ana inceleme konusu olan“verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme”suçu bakımından değil, ihdas edilmiş olan ve olacak suç ve cezalar bakımından da yararlı olacaktır.
Özet (Çeviri)
The rule of law refers to the state in which the competent organs of the state comply with the requirements of law vis-à-vis society, and then the judicial mechanism of the state works effectively and there is no room for arbitrariness. The rule of law, among many other features, will become possible when the rules of law are certain, that is, accessible and predictable. The rules of criminal law must be more specific and mandatory due to the interference of human freedom. The necessity of specifying crime and penalties is also the result of the principle of law in crime and punishment, which is a fundamental principle adopted by international and national law. In the study, criminal policy and criminal law principles will be examined and as a result of these investigations will be assessed on the charge of“giving or taking data against the law”. Although assessments are conducted in this crime-specific way, they are essentially to cover other crimes related to personal data. The examination of crime policy and criminal law principles will be useful not only in terms of the crime of“unlawfully giving or obtaining data”, which is the main subject of examination of the study, but also in terms of the existing and future crimes and penalties.