Feminist sanatçıların baskıresim işleri bağlamında 60'lardan günümüze 'Kadın' algısı
The perception of woman from the 60's to the present in the context of feminist artists' printmaking works
  1. Tez No: 735133
  2. Yazar: SEVGİ ATAN
  3. Danışmanlar: PROF. HAYRİ ESMER
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Baskı Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu tez çalışmasında baskı sanatları ile feminist sanat arasındaki ilişki ve 1960'lardan günümüze feminist sanatçıların baskıresim işlerindeki kadın algısı incelenmiştir. Bu incelemeler sonunda feminist sanatçıları baskıresim üretmeye yönelten nedenler ortaya konulmuştur. Üç bölümden oluşan çalışmanın birinci bölümünde feminist kuramlar, feminizm olgusuna bağlı gelişmeler ve feminizm ile kadın ilişkisi kuramsal bir yapıda araştırılmıştır. İkinci bölümde, feminizmin sanattaki yansıması araştırılarak feminist tavırla işler üreten sanatçıların baskı sanatları ile etkileşimi ve baskıresimleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde, feminist sanat ile baskı sanatlarının ilişkisi bağlamında; feminist sanatçıların baskıresim işlerinde kadın algısının nasıl ele aldığı örneklerle ortaya konulmuştur. Feminist sanatçıların fikirlerini topluluklara ulaştırma amacıyla çoğunlukla baskıresim tekniğini kullandıkları gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the relationship between the arts of print and feminist art from the 1960s to the present and the perception of women in printmaking by feminist artists are examined. At the end of these studies, the reasons that lead feminist artists to produce print paintings are revealed. In the first part of this tripartite study, feminist theories, developments in the phenomenon of feminism and the relationship between feminism and women are examined in a theoretical structure. In the second part, the reflection of feminism on art is examined and the interaction of the artists who produce works with a feminist attitude with the arts of print and printmaking is discussed. In the third chapter, in the context of the relationship between feminist art and printmaking: how feminist artists deal with the perception of women in printmaking is presented with examples. It has been observed that feminist artists mostly use printmaking technique to convey their ideas to communities.