Bir güncel sanat pratiği olarak ânı yaratma ve saklama: Belleğin inşası
Creating and keeping memories as a contemporary art practice: The construction of memory
- Tez No: 735134
- Danışmanlar: PROF. TANSEL TÜRKDOĞAN
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Resim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
“Bir Güncel Sanat Pratiği Olarak Ânı Yaratma ve Saklama: Belleğin İnşası”adlı bu çalışmada, insanın anlam arayışında, varoluşunda ve kendine bir kimlik inşa etmesinde belleğin rolü incelenmiştir. İnsan hatırlama edimi ile hayatına anlam katmakta ve deneyimler aracılığı ile oluşan belleğindeki anları şimdide yeniden yaratmaktadır. Geçmişin sürekliliği hatırlama ve unutma edimleri açısından varlığını korumakta ve hatırlama edimi ise bir nesne, tat veya koku gibi tetikleyiciler aracılığı ile sağlanmaktadır. Bellek üzerine çalışmalar özellikle modern dönemin tezatlıklarının bir sonucu olarak ortaya çıkmıştır. Modernizmin hümanist anlayışının aksine yaşanan dünya savaşları ve Yahudi soykırımı neticesinde, modernizme olan güven sarsılmıştır. Modernizmin geçmişi yok sayarak sadece yeniye odaklı yapısı, moderne tepki olarak gelişen postmodernizmin geçmiş unsurları eklektik bir şekilde sunmasını ortaya çıkarmıştır. Bu araştırmada, geçmişi yeniden oluşturma arzusunda olan sanatçının, hatırlama tetikleyicisi olan nesneler ve mekân aracılığı ile sunduğu sanatsal pratikler incelenmiştir. Uygulanan güncel sanat yapıtları ise sanatçının yaşantısından bir parçadır. Ortaya konan geçmişe dair kişisel ve toplumsal her imge, sanatçının kendi belleğinin izleridir.
Özet (Çeviri)
In this study, titled“Creating and Keeping Memories as a Contemporary Art Practice: The Construction of Memory”, the role of memory in human's search for meaning, existence and constructing an identity for self is examined. A person adds meaning to life with the act of remembering and recreates the moments in memory, which are formed through experiences, now. The continuity of the past preserves its existence in terms of remembering and forgetting, and the act of remembering is provided by triggers such as an object, taste or smell. Studies on memory have emerged as a result of the contradictions of the modern period. Contrary to the humanist understanding of modernism, as a result of the world wars and the Holocaust, confidence in modernism has been shaken. The structure of modernism focused only on the new by ignoring the past has revealed that postmodernism, which developed as a reaction to the modern, presents the past elements in an eclectic manner. In this research, the artistic practices presented by the artist, who desires to reconstruct the past, through objects and space, which trigger remembering, were examined. The applied contemporary works of art are a part of the artist's life. Every personal and social image of the past revealed is the trace of the artist's own memory.