Beslenme danışma merkezine başvuran obez bireylerin 3 yıllık izlem sonuçlarının ve yeme farkındalığı davranışlarının araştırılması
Investigation of 3-year follow-up results and eating awareness behaviors of obese individuals consulting to the nutrition counseling center
  1. Tez No: 735136
  2. Yazar: SELDA ÖNDER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUPHİYE MİNE YURTTAGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmanın amacı, Adıyaman'da bulunan bir Beslenme Danışma Merkezine başvurmuş olan obez bireylerin ağırlık kayıpları ile ilgili 3 yıllık izlem sonuçlarının, etkili etmenlerin ve yeme farkındalığı davranışlarının araştırılmasıdır. Araştırma, obez bireylerden diyet uygulaması sonucu %10 oranında ağırlık kaybeden ve araştırmaya katılmaya gönüllü, %62,7'si kadın ve %37,3'ü erkek olmak üzere 102 yetişkin birey arasında yapılmıştır. Katılımcılar 3 yıl sonra Beslenme Danışmanlığı merkezine yeniden davet edilip aynı uzman tarafından ve aynı ekipmanlar kullanılarak antropometrik ölçümleri alınmış; Framson ve arkadaşları tarafından geliştirilen Mindful Eating Questionnare (MEQ)'un Türkçeye uyarlanmış versiyonu olan yeme farkındalığı ölçeği-30 (YFÖ-30) kullanılarak yeme farkındalıkları ölçülmüştür. Katılımcıların yaş ortalaması 38.97±9.44 yıl olup diyet öncesi BKİ ortalaması 34,87±5,97 kg/m², diyet sonrası 28,70±6,58 kg/m², 3 yıl sonraki BKİ ortalaması 30,99±6,52 kg/m² olarak hesaplanmıştır. Katılımcıların %33,3'ü 3 yıl içerisinde kaybettikleri ağırlığın %19,7'sini daha kaybetmiş, %62,8'si kaybettiği ağırlığın %60,3'ünü geri kazanmış, %3,9'u ise diyet sonrası ağırlığını korumuştur. Ağırlığı azalan bireylerin yaş ortalamaları daha küçük (p0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the 3-year follow-up results on weight loss, effective factors and eating awareness behaviors of obese individuals who consulted to the nutrition counseling center in Adıyaman. The research was conducted among 102 adult obese individuals, 62,7% female and 37,3% male; who consulted to the Nutrition Counseling Center for weight loss, lost 10% of their initial weight by dieting and volunteered to participate in the research. The participants were invited back to the Nutrition Counseling Center after 3 years and their anthropometric measurements were taken by the same specialist using the same equipment; their eating awareness were measured by using the eating awareness scale-30 (EAS-30) which is the Turkish-adapted version of the Mindful Eating Questionnaire (MEQ) developed by Framson et al. The mean age of the participants was 38.97±9.44 kg/m², and the mean BMI was 34.87±5.97 kg/m² before the diet, 28.70±6.58 kg/m² after the diet and 30.99±6.52 kg/m² after 3 years. Within 3 years, 33,3% of the participants lost further 19,7% of the weight they lost; 62,8% of them regained 60,3% of the weight they lost and lastly 3,9% of them have maintained their weight after the diet. The mean age of individuals with reduced weight was lower, whereas their education level was higher (p0,05).