Sinemada yaşlılığa politik ekonomik yaklaşım: Carroll Estes modeli
A political economic approach to old age in cinema: The Carroll Estes model
- Tez No: 735142
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Performing and Visual Arts, Political Science, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Politika ve Sosyal Hizmetler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu tezde, sosyal politika ve sosyal hizmetlerin temel konularından biri olan yaşlılık, odağında yaşlı bireyler olan I Care a Lot (2020), I, Daniel Blake (2016), Lun Lok Yan (2018) ve Bizi Hatırla (2018) filmlerindeki temsilleri üzerinden ele alındı. Nitel bir araştırma olan tezde, araştırma deseni, durum/vaka çalışması olarak belirlenirken veri analizi olarak tematik içerik analizi yöntemi kullanıldı. Araştırmanın kuramsal çerçevesini, politik ekonomi kuramına ait Carroll Estes'in modeli oluşturdu. Söz konusu modelde, merkezi fenomen olan yaşlılık, makro düzeyde ideoloji, devlet, cinsiyet sistemi, post-endüstriyel kapitalizm ve küreselleşme, medikal endüstri kompleksi ve yaşlı bakımı girişimleri boyutlarıyla incelenirken mikro düzeyde ise birbirine kenetlenmiş baskı sistemleri olan, sınıf, ırk/etnisite, cinsiyet ve vatandaşlık olguları üzerinden ele alındı. Öncelikle yaşlılık ve yaşlanmaya ilişkin olgular demografik, toplumsal ve tarihsel yönleri ile incelendi. Ardından yaşlılık döneminde karşılaşılan sorunlar ve yaşlılığa yönelik öne çıkan toplumsal kuramlar açıklanıp politik ekonomi kuramı ve Estes modeli geniş bir şekilde tanıtıldı. Filmlerin analizini içeren son bölümde ise, teorik modele uygun şekilde oluşturulan beş araştırma sorusuna yanıt bulmak adına seçili filmler ayrı ayrı analiz edildi. Elde edilen bulgular ışığında, sinema perdesine yansıyan yaşlılık deneyiminin, politik ekonomi kuramı ile uyumlu olduğu ve Estes'in görüşlerini desteklediği görüldü.
Özet (Çeviri)
In this thesis, aging, which is one of the main issues of social policy and social services, is discussed through the representations of elderly individuals in the such films as I Care a Lot (2020), I, Daniel Blake (2016), Lun Lok Yan (2018) ve Remember Us (Bizi Hatırla) (2018). In the thesis, which is a qualitative research, the research design was determined as a case study and thematic content analysis method was used as data analysis. Carroll Estes' model of political economy theory formed the theoretical framework of the research. In the model in question, the central phenomenon of aging is analyzed at the macro level in terms of ideology, state, gender system, post-industrial capitalism and globalization, medical industry complex and aging enterprise, while at the micro level the interlocking systems of oppression are class, race/ethnicity, gender, and citizenship were discussed. Firstly, aging and the phenomena related to aging were discussed with their demographic, social and historical aspects. Then, the problems encountered in old age and prominent social theories about old age were explained, and the political economy theory and Estes' model were introduced in a wide way. In the last part which includes the analysis of the films, selected films were analyzed separately in order to find answers to five research questions created in accordance with the theoretical model. In the light of the findings, it was seen that the old age experience reflected on the cinema screen was compatible with the political economy theory and supported Estes' views.