Tıp fakültesi öğrencilerinin yaşlılara karşı tutumları
Attitude of medical faculty students against the elderly
  1. Tez No: 623768
  2. Yazar: ALİYE AYRANCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZAN KARAOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Meram Tıp Fakültesi 1 ve 6. sınıf öğrencilerinin yaşlılara yönelik tutumlarının ve yaşlılıkla ilgili bir film izlemi sonrasında tutumlarındaki değişimin değerlendirilmesidir. Gereç ve yöntem: Girişimsel tipteki bu araştırmanın evrenini 2018-2019 akademik yılında NEÜ Meram Tıp Fakültesi'nde öğrenim gören 280 birinci sınıf ve 260 altıncı sınıf öğrencisi oluşturdu. Katılan öğrencilerden yazılı ve sözlü onam alındı. İlk aşamada araştırmacılar tarafından hazırlanan sosyodemografik bilgiler ile yaşlılığa ilişkin 15 soru, 14 sorudan oluşan UCLA geriatrik tutum ölçeği (UCLA-GA) ve 26 maddelik Kogan yaşlılara yönelik tutum ölçeğini (KAOPS) içeren anket formu kullanıldı. Ardından 50 dakikaya kısaltılmış yaşlılığa dair bir film olan AMOUR izletilerek devamında filmle ilgili beş adet açık uçlu soru ve UCLA-GA ve KAOPS ölçeklerini içeren anket formu uygulandı. Bulgular: Çalışmaya 280 dönem 1 öğrencisinden 243 kişi (%86,7) ve 260 dönem 6 öğrencisinden 159 kişi (%61) olmak üzere anket formlarını eksiksiz doldurmuş olan 402 öğrencinin verileri analiz edilmiştir. Dönem 1 öğrencilerinde film öncesi yapılan UCLA-GA-1 ölçeğinin ortalama puanı kadınlarda 50,07±4,39 puan, erkeklerde 48,71±5,41 puan olarak bulundu (p=0,032). Kadın cinsiyette dönem 1 KAOPS-1 ortalama puanı (104,60±12,55) ile dönem 6 KAOPS-1 ortalama puanı (99,06±10,85) farklıydı (p=0,001).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate the attitudes of the 1st and 6th grade students of the Necmettin Erbakan University (NEU) Meram Medical Faculty towards the elderly and the change in their attitudes after watching a movie about old age. Materials and Methods: The universe of this interventional research was 280 first year students and 260 sixth year students studying at the Necmettin Erbakan University (NEU) Meram Medical Faculty in the 2018-2019 academic year. Written and verbal consent was obtained from the participating students. In the first stage, sociodemographic information prepared by the researchers and 15 questions about old age, UCLA geriatric attitude scale consisting of 14 questions (UCLA-GA), the 26-item Kogan (KAOPS) elderly attitude scale questionnaire were used. Then, AMOUR, a movie about old age shortened to 50 minutes, was watched and questionnaire containing five open-ended questions about the movie, UCLA-GA and KAOPS scales applied. Results: The data of 402 students who entirely completed the questionnaire forms, 243 people (86.7%) from 280 term 1 students and 159 people (61%) from 260 term 6 students, were analyzed. The mean score of the UCLA-GA-1 scale performed before the film in the term 1 students was 50.07±4,39 point in women and 48,71±5,41 point in men (p=0,032). The difference between the mean score of term 1 KAOPS-1 (104,60±12,55) and the average score of term 6 KAOPS-1 (99,06±10,85) was significant in female gender (p=0,001).