Turistlerin israf eğilimlerine ilişkin yönetici algıları
Executive perceptions of tourists regarding the waste tendencies
- Tez No: 735194
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN PAMUKÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnanç Turizmi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 339
Özet
Turizm, dünya çapında yüksek derecede istihdam oluşturan ve ekonomik gelir elde edilmesini sağlayan kayda değer bir sektördür. Otel işletmeleri, bu sektörün içerisinde önemli bir konuma sahiptir. Otel işletmelerinin verimini, iş akışını ve gelişimini etkileyen büyük bir sorun vardır. Bu sorun da, israftır. Bu araştırmanın amacı, turistlerin israf eğilimlerine ilişkin otel işletmeleri yöneticilerinin algılarını değerlendirmektir. Turistlerin tüketim davranışları ve alışkanlıklarının belli bir çerçevede sunulması, israfa ilişkin bilgilerin etkili bir şekilde ortaya konulması, turizm literatürünün turistlerin tüketim davranışları hususunda geliştirilmesi, geleneksel ve helal konseptli otel işletmelerindeki tüketimle (yiyecek-içecek tüketimi, enerji tüketimi, su tüketimi, sarf malzemeleri kullanımı, zaman kullanımı vs. gibi) ilgili bilgi edinilmesi, turist davranışları konusunda dolayısıyla da turizm konusunda önem arz etmektedir. Turizm sektörü, insan odaklı bir yapıya sahiptir. Turizm gelirlerinden yüksek pay elde etmek için turistlere önem ve özen gösterilmesi gerekmektedir. Bu noktada ise turistlerin memnuniyet ve sadakatinin elde edilmesi için turistlerin tüketim davranışlarının belirlenmesi, uygun stratejilerin izlenmesi, olumsuz gelişen olaylara ya da durumlara karşı öneri ve çözüm yollarının getirilmesi, plan, proje ve uygulamaların oluşturulması / geliştirilmesi, tüketim davranışlarıyla ilgili yeni çalışmalara altyapı oluşturulması önem arz etmektedir. Bu araştırmanın yöntemi, nitel araştırma yöntemi; veri toplama aracı ise, görüşme tekniğidir. Elde edilen veriler, içerik analizi, betimsel analiz ve NVivo programıyla birlikte analiz edilmiştir. Araştırmanın evrenini, geleneksel ve helal konseptli otel işletmeleri oluştururken; örneklemini ise, Antalya'da yer alan geleneksel ve helal konseptli otel işletmeleri oluşturmaktadır. Araştırma sonucu itibarıyla, geleneksel ve helal konseptli otel işletmelerine gelen turistlerin pek çok israf eğiliminin bulunduğu, bu israf eğilimlerinin birbirlerine göre benzerlik ve farklılıklar gösterdiği ortaya çıkmaktadır. Araştırmanın sonucu sonrasında ise çeşitli kişi ve kurumlara öneriler ifade edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Tourism generates a high degree of employment worldwide and It is a significant sector that provides economic income. Hotel businesses have an important position in this sector. There is a major problem affecting the efficiency, workflow and development of hotel businesses. This problem, too, is waste. The purpose of this research is to evaluate the perceptions of hotel business managers regarding the waste tendencies of tourists. Presenting the consumption behaviors and habits of tourists in a certain framework, presenting information about waste effectively, developing the tourism literature on the consumption behaviors of tourists, consumption in traditional and halal concept hotel businesses (food and beverage consumption, energy consumption, water consumption, use of consumables, obtaining relevant information (such as time use etc.) is important in terms of tourist behavior and therefore tourism. The tourism sector has a people-oriented structure. In order to obtain a high share of tourism revenues, tourists should be given importance and care. At this point, determining the consumption behaviors of tourists in order to obtain the satisfaction and loyalty of the tourists, following appropriate strategies, bringing suggestions and solutions against adverse events or situations, ıt is important to create / develop plans, projects and applications, and to create an infrastructure for new studies on consumption behaviors. The method of this research is qualitative research method; The data collection tool is the interview technique. The obtained data were analyzed with content analysis, descriptive analysis and NVivo program. While forming the universe of the research, traditional and halal concept hotel businesses; The sample consists of traditional and halal concept hotel businesses located in Antalya. As a result of the research, it is revealed that there are many waste tendencies of tourists coming to traditional and halal concept hotel businesses, and these waste tendencies show similarities and differences according to each other. After the conclusion of the research, suggestions are made to various individuals and institutions.