Harşit çayı algleri üzerine floristik bir araştırma, Giresun
A floristic research on algae of Harşit stream, Giresun
- Tez No: 735226
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF NEYRAN SOYLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Harşit Çayı (Giresun) fitoplankton, epilitik ve epipelik alg florasını mevsimsel olarak belirlemek için Eylül 2018-Ağustos 2020 tarihleri arasında seçilen beş istasyondan periyodik olarak her ay su, taş ve çamur örneklemesi yapılmıştır. Sayım ve teşhisleri yapılan örneklerden yararlanılarak Harşit Çayı'nda alglerin mevsime bağlı değişimleri belirlenmiştir. Harşit Çayı fitoplanktonunda Bacillariophyta (103 takson), Chlorophyta (14 takson), Cyanobacteria (11 takson), Charophyta (4 takson), Ochrophyta (4 takson), Euglenozoa (4 takson), Miozoa (2 takson) ve Cryptophyta (1 takson) olmak üzere toplam 143 takson kaydedilmiştir. Harşit Çayı epilitik alg florasında Bacillariophyta (54 takson), Chlorophyta (7 takson), Cyanobacteria (4 takson), Charophyta (1 takson), Cryptophyta (1 takson) divizyolarına ait toplam 67 takson belirlenmiştir. Harşit Çayı epipelik alg florasında ise Bacillariophyta (28 takson), Chlorophyta (6 takson), Cyanophyta (3 takson), Charophyta (1 takson), Ochrophyta (1 takson) divizyolarına ait toplam 39 takson belirlenmiştir. Bacillariophyta divizyosu üyeleri Harşit Çayı alg florasında tür sayısı ve yoğunluğu bakımından dominant olmuşlardır. Harşit Çayı fitoplankton biyoması sayım ve klorofil-a miktarının ölçülmesi yolu ile hesaplanmış, elde edilen sayım sonuçlarına Shannon-Weaver tür çeşitliliği, Kümeleme Analizi (Cluster Analizi) ve Temel Bileşenler Analizi (PCA) uygulanarak fitoplankton kompozisyonundaki değişimler incelenmiş ve buna bağlı olarak kommunite yapısının özetlenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca epilitik ve epipelik diyatomelerin indikatör özelliklerinden yararlanılarak hesaplanan Trofik Diatom İndeksi (TDI) ile Harşit Çayı'nın trofik durumu ve Su Kalitesi İndeksi (WQI) ile su kalitesi durumu özetlenmeye çalışılmıştır. Çevresel parametre verilerine, baskın alg gruplarının dağılımına ve tür çeşitliliğine bakıldığında Harşit Çayı oligotrof karakterli olarak belirlenmiş olup, sucul ekosistem ve halk sağlığı açısından kirlenme tehdidi altında olduğu görülmüştür. Herhangi bir arıtma işlemi yapılmadan Harşit Çayı suyu evsel ve tarımsal olarak kullanılmamalı ve akarsu hattı izlenerek kirlilik faktörlerinin kontrol altında tutulması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In order to determine the seasonality of phytoplankton, epilitic and epipelic algae flora of the Harşit Stream (Giresun), seasonally water, stone and mud samples were taken every month from five stations, periodically between September 2018 and August 2020. The samples taken were examined and counting and identification of algae species were made. Thus, the seasonal changes of the algae were determined. A total of 143 taxa were identified belonging to divisio of Bacillariophyta (103 taxa), Chlorophyta (14 taxa), Charophyta (4 taxa), Cryptophyta (1 taxa), Cyanobacteria (11 taxa), Ochrophyta (4 taxa), Euglenozoa (4 taxa) and Miozoa (2 taxa) in the phytoplankton of Harşit Stream. A total of 67 taxa were identified belonging to divisio of Bacillariophyta (54 taxa), Chlorophyta (7 taxa), Cyanobacteria (4 taxa), Charophyta (1 taxa), Cryptophyta (1 taxa) on epilithic algae of Harşit Stream. In the epipelic algae flora of Harşit Stream, a total of 39 taxa belonging to Bacillariophyta (28 taxa), Chlorophyta (6 taxa), Cyanophyta (3 taxa), Charophyta (1 taxon), Ochrophyta (1 taxon) divisions were determined. The members of the Bacillariophyta division are dominant in terms of the number and density of species in the algae flora of the Harşit Stream. The phytoplankton biomass of Harşit Stream was calculated by counting and measuring the amount of chlorophyll-a, Shannon-Weaver species diversity, Cluster Analysis (Cluster Analysis) and Principal Component Analysis (PCA) were applied to the census results to examine the changes in the phytoplankton association structure and thus the community structure was tried to be summarized. In addition, the Trophic Diatom Index (TDI) calculated by using the indicator properties of epilitic and epipelic diatoms and the trophic status of Harşit Stream and the water quality status with the Water Quality Index (WQI) were tried to be summarized. Considering the distribution and species diversity of the dominant algae groups with the environmental parameter data, the Harşit Stream was determined to have an oligotrophic character and it was seen that it was under the threat of pollution in terms of aquatic ecosystem and public health. Harşit Stream water should not be used domestically and agriculturally without any treatment, and pollution factors should be kept under control by monitoring the stream line.