Lise öğrencilerinin aile içi şiddete maruz kalma türlerine göre bilişsel birleşme ve yaşantısal kaçınma süreçleri ile psikolojik esnekliklerinin incelenmesi
Investigation of cognitive fusion and experiential avoidance processes and psychological flexibility of high school students according to the types of exposure to domestic violence
  1. Tez No: 735229
  2. Yazar: AYŞEGÜL FIRAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAŞAK KARATEKE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmanın amacı, aile içi şiddete maruz kalan lise öğrencilerinin maruz kaldıkları şiddet türleri ile yaşantısal kaçınma, bilişsel birleşme ve psikolojik esneklikleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırma 2021-2022 eğitim öğretim yılında, Kütahya ilinde lise eğitimine devam eden 528 lise öğrencisi ile yürütülmüştür. Araştırmada lise öğrencilerinin aile içi şiddete maruz kalma düzeylerinin belirlenmesi amacıyla Ortaöğretim Öğrencilerine Yönelik Şiddet Ölçeği; psikolojik esneklik düzeylerinin belirlenmesi amacıyla Kabul ve Eylem Formu-2; bilişsel birleşme ve yaşantısal kaçınma düzeylerinin belirlenmesi amacıyla Kaçınma ve Birleşme Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma sonucunda; lise öğrencilerinin sözel, fiziksel ve ekonomik şiddete maruz kalmalarının bilişsel birleşme yaşantısal kaçınma ve psikolojik esneklik düzeyleri arasında anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Cinsiyet değişkenine göre; fiziksel şiddet, sözel şiddet, psikolojik esneklik, bilişsel birleşme ve yaşantısal kaçınma düzeyleri anlamlı bir farklılaşma gösterirken ekonomik şiddet puanları açısından anlamlı bir farklılaşma bulunamamıştır. Yaş değişkenine göre; psikolojik esneklik, aile içi şiddete maruz kalma, sözel şiddet, bilişsel birleşme ve yaşantısal kaçınma puanları anlamlı bir farklılaşma gösterirken fiziksel şiddet ve ekonomik şiddet puanlarının anlamlı bir farklılaşma göstermediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between the types of violence that high school students exposed to domestic violence and their experiential avoidance, cognitive fusion and psychological flexibility. The research was conducted with 528 high school students attending high school in Kutahya in the 2021-2022 academic year. In the study, Violence Against Secondary School Students Scale has been used to determine the level of exposure to domestic violence of high school students; Acceptance and Action Questionnaire-2 has been used to determine psychological flexibility levels; Avoidance and Fusion Questionnaire - Youth 8 has been used to determine cognitive fusion and experiential avoidance levels. As a result of the research; Statistically significant relationships were found between high school students' exposure to verbal, physical and economic violence and the levels of cognitive fusion, experiential avoidance and psychological flexibility. According to the gender variable; While the levels of physical violence, verbal violence, psychological flexibility, cognitive fusion and experiential avoidance showed a significant difference, no significant difference was found in terms of economic violence scores. According to the age variable; while psychological flexibility, exposure to domestic violence, verbal violence, cognitive fusion and experiential avoidance scores show a significant difference; It was concluded that physical violence and economic violence scores did not show a significant difference.