Çölyak hastalarında safra taşı prevelansı ve safra kesesi ejeksiyon fraksiyonunun değerlendirilmesi
Prevention of gall stone in celiac patients and the gallbladder ejection fraction evaluation
- Tez No: 735230
- Danışmanlar: PROF. MUHSİN KAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Giriş ve Amaç:Çalışmamızın amacı, çeliac hastalığı tanısı alan hastalarınsafra kesesi ejeksiyon fraksiyonu ile beraber safra kesesi, karaciğer, safra yolları, pankreas ve dalak patolojilerinin sıklığını saptamaktı. Materyal ve Metod:Yapılan prospektif çalışmaya tedavi altında olan 50 celiac hastasıyla beraber 50 sağlıklı kontrol grubu alındı. Hasta ve kontrol grubunun demografik verileri, kan basıncı, beden kitle indeksi, bel çevresi ölçümleriyle beraber tam kan ve biyokimya sonuçları kaydedildi. Tüm vakalara transabdominal ultrasonografi ile bakılarak karaciğer, safra tolları, safra kesesi, portal ven, hepatikvenler, pankreas, dalak ve paraaortik bölge değerlendirildi. Safra kesesi ejeksiyon fraksiyonunu ölçülmesi için bazal safra kesesi uzun çapı ve transvers çapı ölçüldükten sonra süt içirildi ve bir saat sonraki kese uzun çapı ve transvers çapı tekrar ölçüldü. Ejeksiyon fraksiyonu: bazal uzun çap x trasvers çap2 –süt sonrası uzun çap x transvers çap2 / bazal uzun çap x transvers çap2 x100 formülüyle hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Introduction:The aim of our study was to determine the frequency of gallbladder, liver, biliary tract, pancreas and spleen pathologies along with gallbladder ejection fraction in patients with cheliac disease. Materialand method:A prospective study included 50 celiac patients under treatment and 50 healthy controls. Demographic data, blood pressure, body mass index, waist circumference measurements, as well as whole blood and biochemistry results of the patient and control groups were recorded. All cases were evaluated with transabdominal ultrasonography, and liver, bile ducts, gall bladder, portal vein, hepatic veins, pancreas, spleen and paraaortic region were evaluated. In order to measure the gallbladder ejection fraction, basal gallbladder long diameter and transverse diameter were measured, then milk was drunk and the bladder long diameter and transverse diameter were measured again one hour later. Ejection fraction: basal long diameter x transverse diameter2 – post-milk long diameter x transverse diameter2 / basal long diameter x transverse diameter2 x100.