La Turquie Gazetesi'nin 1890 yılı haberlerine göre: Osmanlı Devleti'nde iktisadi ve sosyal hayat (Fihrist-çeviri-değerlendirme)
Economic and social life in the Ottoman Empire according to the 1890 year's news of La Turquie Newspaper
  1. Tez No: 735254
  2. Yazar: GAMZE ELİF GÜLBABA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERCÜMENT BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Gazetecilik, Tarih, Economics, Journalism, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 387
Özet
“La Turquie Gazetesinin 1890 Yılı Haberlerine Göre: Osmanlı Devleti'nde İktisadi ve Sosyal Hayat”başlığıyla yaptığımız çalışmanın amacı, 19. yy. sonlarına doğru pek çok reforma ve değişikliklere uğramış olan Osmanlı Devleti'nin iktisadi ve sosyal hayatına dair kapsamlı ve güncel bir çalışma meydana getirmektir. Tezimiz üç bölümden oluşmaktadır. Tezin kapsamı Osmanlı Devleti'nin iktisadi olarak kendini toparlamaya çalıştığı ve reformlar yaptığı 1890 yılı ve bu yılda yayınlanan La Turquie gazetesi günlük edisyonu ile sınırlandırılmıştır. Çalışmamız kapsamında La Turquie'nin 1890 yılında yayımlanan tüm nüshaları tek tek gözden geçirilmiş ve bütün haber başlıkları kronolojik olarak excel formatında bir fihrist tablosuna dönüştürülmüştür. Tezimizin ekler kısmında yer almakta olan fihrist tablosunda 4981 haber başlığı bulunmaktadır. Tabloda haberlerin hem orijinal Fransızca başlıkları hem de Türkçe çevirileri; haberin yayınlandığı gazete nüshasının tarihi ve numarası ile haberin kaçıncı sayfada ve kaçıncı sütunda bulunduğu gibi ayrıntılara da yer verilmektedir. Tezimizin bölümlerini oluşturan siyasi, iktisadi ve sosyal meselelere dair haberlerin değerlendirilmesinde hazırlamış olduğumuz fihristin çok önemli bir katkısı bulunmaktadır. Aynı zamanda ilerde bu fihristin farklı branşlardaki araştırmacılar için de yeni bir veri kaynağı olarak fayda sağlayacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
The aim of our study, titled“Economic and Social Life in the Ottoman Empire According to the 1890 year's News of La Turquie Newspaper”, is create a comprehensive and up-to-date study of the economic and social life of the Ottoman Empire, which has undergone many reforms and changes towards in the end of 19th century. The scope of the thesis is limited to the year 1890, when the Ottoman Empire tried to recover itself economically and made reforms, and the daily edition of La Turquie newspaper published in this year. Within the scope of our study, all copies of La Turquie published in 1890 were reviewed one by one and all news headlines were converted into an index table in excel format chronologically. There are 5256 news titles in this table, which is in the appendices of our thesis. In the table, both the original French titles and Turkish translations of the news. As a result of this study, we had the opportunity to interpret the economic and social developments experienced by the Ottoman Empire during the year of 1890.