Drying behavior of olive pomace with hot air assisted-radiofrequency drying and its associated effect on olive pomace oil quality
Sıcak hava destekli radyofrekans kurutma ile pirinanın kuruma davranışı ve pirina yağı kalitesine etkisi
- Tez No: 735253
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA KOÇAK YANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada, pirinanın sıcak hava destekli radyofrekans sisteminde kurutma sırasındaki kuruma davranışının ve ayrıca bu kurutulmuş pirinadan elde edilen nihai yağ kalitesinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Numune kalınlığının, radyo frekans elektrot mesafesinin ve numunenin sıkıştırılmasının (numune gözenekliliği) kuruma davranışı üzerindeki etkisi belirlendi. En verimli kurutma 60 dakika içerisinde 1 kg numune, 10 cm numune kalınlığı ve 105 mm elektrot mesafesi ile gerçekleştirilmiştir. Bu optimum koşullarda elde edilen yağın kalite parametreleri belirlenmiştir. Yağın peroksit değeri, serbest yağ asidi içeriği, p-anisidin değeri, PAH içeriği (BaP), L*,a*, b*, klorofil ve karotenoid içeriği sırasıyla % 1.09, 12.2 meq O2/kg yağ, 3.01,
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to evaluate the drying behavior of olive pomace during drying in a hot air assisted radiofrequency system and also to evaluate the final oil quality obtained from this dried pomace. The effect of sample thickness, radiofrequency electrode gap and the compression of sample (sample porosity) on drying behavior was determined. The most efficient drying took place in 60 minutes with a 1000 kg sample at 105 mm electrode gap and 10 cm sample thickness. The quality parameters of the oil obtained at these optimal conditions was determined. The free fatty acid content, peroxide value, p-anisidine value, PAH content (BaP), L*,a*, b*, chlorophyll and carotenoid content of the oil were measured as 1.09 %, 12.2 meq O2/kg oil, 3.01,