Türk Borçlar Kanununa göre menkul satımında ayıp
Defect in the sale of movables according to the Turkish Code of Obligations
  1. Tez No: 735263
  2. Yazar: TURAN ÖZKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER ARBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Tezin konusu“Türk Borçlar Kanunu'na Göre Menkul Satımında Ayıp”dır. Tez giriş ve sonuç bölümleri dışında üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; TBK.'de düzenlenen satıcının satılandaki ayıptan doğan sorumluluğuna ilişkin hükümlerin uygulama alanı, ayıp sorumluluğunun tarihi gelişimi, ayıp kavramı ve ayıp çeşitleri ele alınmıştır. İkinci bölümde; satıcının satılandaki ayıptan doğan sorumluluğunun şartları, maddi ve şekli şartlar olarak iki ayrı başlık altında incelenmiştir. Bu bölümde ayrıca mesafe satımlarına ve bu satımlarda bulunan ayıp hallerinde alıcının yerine getirmesi gereken şekli şartlara da değinilmiştir. Tezin üçüncü bölümünde ise menkul satımında ayıp halinin TBK.'deki hüküm ve sonuçları ele alınarak alıcının sahip olduğu seçimlik haklar ve tazminat hakkı ayrı ayrı bu bölümde incelenmiştir. Tezin genelinde; esas olarak menkul satımında ayıp haline ilişkin TBK. hükümleri incelenmiş olmakla birlikte yeri geldikçe diğer kanunlardaki konuya ilişkin düzenlemelere de değinilmiş ve bu düzenlemelerle TBK. hükümlerinin benzerlik ve farklılıklarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of the thesis is“Defect in the Sale of Movables According to the Turkish Code of Obligations”. The thesis consists of three main sections apart from the introduction and conclusion sections. In the first part; In Turkish Code of Obligations The application area of the provisions regarding the liability of the seller arising from the defect in the sold person, the historical development of the defect liability, the concept of defect and the types of defects were discussed. In the second part; The conditions of the seller's liability arising from the defect in the sold were examined under two separate headings as material and formal conditions. In this section, distance sales and the formal conditions that the buyer must fulfill in case of defects in these sales were also mentioned. In the third part of the thesis, the provisions and consequences of the Turkish Code of Obligations of the defect in the sale of movable are discussed and the optional rights and the right to compensation of the buyer are examined separately in this section. Throughout the thesis; While mainly the provisions of the Turkish Code of Obligations regarding the defect in the sale of movable have been examined, the relevant regulations in other laws have also been mentioned, and the similarities and differences between these regulations and the provisions of the Turkish Code of Obligations have been given.