İstanbul'da gayrimüslimlerin sosyo-ekonomik durumu (1740-1789)
Socio-economic structure of non-Muslims in Istanbul (1740-1789)
  1. Tez No: 735283
  2. Yazar: MUAMMET TARIK KARAOSMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALAATTİN DOLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 250
Özet
Bu çalışmada XVIII. yüzyılın ikinci yarısında İstanbul'daki gayrimüslimlerin sosyo-ekonomik durumlarına dair bilgiler verilmektedir. Şehirdeki nüfusları, yaşadıkları yerler, meslekleri, karşılaştıkları problemler ve ibadethanelerinin durumu ele alınmaktadır. Bu çerçevede XVIII. yüzyılın ikinci yarısında karşı karşıya kaldıkları yasaklardan bahsedilirken bu yasakların sadece onlara uygulanıp uygulanmadığı ve muafiyet elde edip etmedikleri incelenmiştir. İlaveten toplumsal veya kişisel baskı ve şiddetle karşılaşıp karşılaşmadıkları irdelenmiştir. Şehrin pek çok farklı bölgesinde hayatlarını uzun süredir idame ettiren gayrimüslim Rum, Ermeni ve Yahudi ahali, yaşadıkları ya da çalıştıkları bölgenin önemli yapı taşı olmuşlardır. Bu bağlamda ilgili dönemde İstanbul'un sosyo-ekonomik hayatına dair bilgi elde edilmek istendiğinde şehrin gayrimüslim tebaası da anlaşılmak zorundadır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the socio-economic situation of the non-Muslims in Istanbul in the second half of the 18th century. Their populations, places they live, professions, the problems they face and the situation of their places of worship are discussed. In this context, the prohibitions they faced in the second half of the 18th century are mentioned. It was examined whether these prohibitions were applied only to them and whether they obtained exemption. In addition, it was discussed whether they faced social or personal pressure and violence. As a matter of fact, non-Muslim Greek, Armenian and Jewish people, who have been living in many different parts of the city for a long time, have become the important factors in the region where they live or work. In this context, when it is desired to obtain information about the socio-economic life of Istanbul in the relevant period, the non-Muslim subjects of the city must also be understood.