Hipoksik iskemik ensefalopatili hastalarda işitme testlerinin sonuçları ve ilişkili etmenlerin değerlendirilmesi
Evaluation of hearing tests results and related factors in patients with hypoxic ischemic encephalopathy
  1. Tez No: 735284
  2. Yazar: ELİF BETÜL KESKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİLAY TOPCUOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: ​Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
AMAÇ: Hipoksik iskemik ensefalopati (HİE) perinatal dönemde meydana gelen bazı durumlarla oluşan sistemik hipoksi ile serebral kan akımının da azalmasıyla ortaya çıkan bir santral sinir sistemi hasarı nedenidir. Aynı zamanda yenidoğanlarda görülen işitme kaybının da bir sebebidir. Bu çalışmada hipoksik iskemik ensefalopati (HİE) tanısı alıp hastanemizin yenidoğan yoğun bakım ünitesinde yatırılarak izlenen hastaların yenidoğan işitme tarama testlerinin sonuçları ve ilişkili etmenlerin değerlendirilmesi hedeflenmiştir. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamızda Ocak 2012 - Aralık 2020 yılları arasında SBÜ Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi yenidoğan yoğun bakım ünitesinde izlenen hipoksik iskemik ensefalopati tanılı 126 bebeğin işitme tarama testleri sonuçları değerlendirildi. Elektronik dosya kayıtlarından hastaların aile öyküleri prenatal, natal ve postnatal izlem süreçleri incelendi. Gebelik haftası ve öyküsü, doğum tartısı, doğum şekli, cinsiyet, canlandırma öyküsü, kord kan gazı, 1, 5 ve 10. dakika Apgar skoru, hipoksik iskemik Ensefalopati evresi, uygulanan tedaviler, laboratuar ve radyolojik bulgular, ilk işitme tarama testi, var ise ikinci tarama testi sonucları ve sonrasında işitme kaybı gelişip gelişmediği değerlendirildi. Kromozom anomalisi ve konjenital anomalisi olan hastalar, gebelik haftası 35 haftanın altında olan bebekler, işitme tarama testi sonucuna ulaşılamayan hastalar çalışma dışı bırakıldı. BULGULAR: Çalışmaya 45'i (%35,4) hafif, 66'i (%52,8) orta ve 15'i (%11,8) ağır HİE tanısı ile takip edilen toplam 126 hasta alındı. Birinci işitme tarama testinden 126 hastanın 98'inin geçtiği (%77,8) 28'inin (%22,2) ise geçemediği belirlendi. 2. İTT'ye alınan 32 olgudan 29'unun (93,5) testten geçtiği, 3'ünün (%6,5) ise geçemediği saptandı. İkinci İTT' den kalan bu 3 bebeğin hepsinde (%100) sonrasında işitme kaybı geliştiği saptandı. Çalışmamızda hafif HİE olgularının hiçbirinde işitme kaybı görülmedi. SONUÇ: İşitme kaybına yol açan hipoksinin etki mekanizması tam olarak aydınlatılamamış olsa da şu ana kadar olan bilgi birikimleri ile apopitozu indükleyerek, kohlear vaskülariteyi bozarak yol açtığı düşünülmektedir. Literatürde orta ve ağır HİE tanılı bebeklerde işitme kaybı %3,5-9,5 arasında bulunmuştur. Çalışmamızda orta ve ağır HİE'li bebeklerde işitme kaybı literatür ile de uyumlu olarak %3,84 bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
AIM: Hypoxic ischemic encephalopathy (HIE) is a cause of central nervous system damage caused by systemic hypoxia and decreased cerebral blood flow due to some conditions occurring in the perinatal period. It is also a cause of hearing loss in newborns. In this study, it was aimed to evaluate the results of newborn hearing screening tests and related factors in patients diagnosed with hypoxic ischemic encephalopathy (HIE) and hospitalized in the Neonatal Intensive Care Unit. MATERIALS AND METHODS: In our study, hearing screening test results of 126 infants with hypoxic ischemic encephalopathy who were followed up in the neonatal intensive care unit of SBU Zeynep Kamil Women's Maternity and Children's Training and Research Hospital between January 2012 and December 2020 were evaluated. The family histories of the patients, prenatal, natal and postnatal follow-up processes were examined from the electronic file records. Gestational week and history, birth weight, delivery type, gender, resuscitation history, cord blood gas, 1st,5th, and 10th minute Apgar score, hypoxic ischemic encephalopathy stage. Treatments applied (hypothermia, mechanical ventilation, antibiotic therapy, inotropic agents, anticonvulsant use, dialysis application, phototherapy, use of magnesium and allopurinol, diuretic drugs), laboratory ve radyological findings, if there is a first hearing screening test, the results of the second screening test, and whether hearing loss develops afterward were evaluated by interviewing the families. Patients were excluded from the study who has chromosomal anomaly and congenital anomaly, babies with a gestational age below 35 weeks, and patients whose hearing screening test results could not be obtained. RESULTS: A total of 126 patients were included in the study, 45 (%35.4) mild, 66 (%52.8) moderate, and 15 (%11.8) severe HIE. It was determined that 98 of 126 patients passed the first hearing screening test (%77.8), and 28 (%22.2) did not pass. It was determined that 29 (%93.5) of 32 cases taken to ITT passed the test, and 3 (%6.5) did not pass the test. Hearing loss was detected in two (%100) of these 3 babies who survived the second ITT. Hearing loss was not observed in any of the mild HIE cases in our study. Hearing loss was found in %3.84 in patients with moderate and severe HIE. CONCLUSION: Although the mechanism of action of hypoxia, which causes hearing loss, has not been fully elucidated, it is thought to be caused by inducing apoptosis and disrupting cochlear vascularity with the knowledge accumulated so far. In the literature, hearing loss in babies diagnosed with moderate and severe HIE was found to be between 3.5 and %9.5. In our study, hearing loss in infants with moderate and severe HIE was found to be %3.84, which is consistent with the literature.