Sekiz istasyonlu CNC transfer tezgahının ayna sisteminin termomekanik açıdan incelenmesi
Thermomechanical analysis of the spindle system of an eight stations-CNC transfer machine tool
  1. Tez No: 735338
  2. Yazar: AKRAM AHMED QAID SAEED AL-BATOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. HÜSNÜ DİRİKOLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu tez çalışmasında, seri imalatta kullanılan ve genelde çubuk malzemelere hassas kanal ve deliklerin açılmasını sağlayan, ancak halihazırda yurtdışından temin edilirken Türkiye'de Tübitak-Teydeb desteğiyle tasarlanması ve imalatı hedeflenen sekiz istasyonlu bir CNC transfer tezgâhı için gerekli Ayna İş Mili (AİM)'ne ait katı modelleme, statik, dinamik, termal ve yorulma analizleri ile beraber topoloji optimizasyonu gibi Ar-Ge tasarım faaliyetleri gerçekleştirilmiştir. İlk olarak Ayna sisteminin yapısı hakkında literatür araştırması yapılmış ve ardından işleme sırasında sistemin ana makine elemanı olan AİM'ne etkiyen kuvvetler hakkında genel bilgiler sunulmuştur. Siemens NX® programında modellenen AİM'nin analizlerinin gerçekleştirilmesi için üç boyutlu katı modeli SolidWorks® Simulation Premium yazılımına nakledilmiştir. Sonlu Eleman Analizlerinde (SEA) kullanılacak çelik alaşımları Alaşım 4140, 20MnCr5, Ck45 ile sınırlandırılmıştır. Söz konusu AİM'nin daha sonra Statik, Modal, Mukavemet, Isıl ve Makine Elemanları analitik yaklaşımlarına dayanan von Mises gerilme ve gerinim değerleri hesaplanmıştır. Son olarak analiz sonuçlarını her malzeme için ayrı ayrı karşılaştırarak ve değerlendirerek, ayna sistemi için en uygun malzeme belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, design activities such as solid modeling, static, dynamic, thermal and fatigue analysis as well as topology optimization have been performed on the Spindle System of an Eight Station-CNC Transfer Machine Tool used mass production. Generally they enable drilling sensitive channels and holes on round parts. While already imported from abroad, Turkey is targeted to design and produced it locally by the support from Tübitak-Teydeb. First, a literature survey was made on structures of spindle systems. And then general information about the forces acting on a Spindle Shaft, which is the main machine element of the system, during operation. In order to perform the analysis of the Spindle designed on the Siemens NX® program, the three-dimensional solid model was transferred to SolidWorks® Simulation Premium software. The steel Alloys to be used in Finite Element Analyses are limited to Alloy 4140, 20MnCr5, Ck45. Aforementioned, Von-Mises stress and strain values were calculated based on static, modal, strength, thermal and machine elements as well as analytical approaches on the Spindle Shaft. Finally, the most suitable material for the design of the shaft was determined by evaluating the analysis' results separately for each material.