Alt ekstremite amputasyonu olan bireylerde algılanan sosyal destek, işlevsellik ve ruhsal belirtiler
Perceived social support, functioning and mental symptoms in individuals with lower extremity amputation
  1. Tez No: 735339
  2. Yazar: NEŞE AZAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Giriş: Amputasyon yalnızca uzuv kaybıyla sınırlı kalmayıp, bireylerin yaşamında fiziksel ve psikososyal yönden zorluklara da neden olmaktadır. Amaç: Bu çalışma, alt ekstremite amputasyonu olan bireylerde algılanan sosyal destek, işlevsellik ve ruhsal belirtileri incelemek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı ve analitik tipte olan çalışmanın örneklemini, çalışma grubunda amputasyon ameliyatı geçirmiş 69 birey ve konrol grubunda amputasyonu olmayan 85 birey oluşturmuştur. Veriler, Kişisel Bilgi Formu (KBF), Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (ÇBASDÖ), Yaşam Kalitesi Ölçeği (SF-36)'nin Fiziksel İşlevsellik, Sosyal İşlevsellik, Rol Güçlükleri Alt Boyutları ve Kısa Semptom Envanteri (KSE) kullanılarak toplanmış; tanımlayıcı istatistiksel analizler, kolmogorov smirnov testi, bağımsız gruplar t testi, mann whitney u testi ve pearson korelasyon analizi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Amputation is not only limited to the loss of a limb, but also causes physical and psychosocial difficulties in the lives of individuals. Aim: This study was conducted to examine perceived social support, functionality and psychological symptoms in individuals with lower extremity amputation. Materials and Method: The sample of the descriptive and analytical study consists of 69 amputees and 85 individuals who have not had an amputation. Data were collected using Personal Information Form (PIF), Multidimensional Scale of Perceived Social Support (MSPSS), Physical Functionality, Social Functionality, Role Difficulties Sub-Dimensions of Quality of Life Scale (SF-36) and Brief Symptom Inventory (BSI); descriptive statistical analyses, Kolmogorov Smirnov, Independent Samples t, Mann Whitney U test and Pearson Correlation Analysis.