Snowboard dünya şampiyonalarında ülkelerin kazandıkları başarıların değerlendirilmesi (1996-2019)
Evaluation of the achievements of the countries in the snowboard world championships (1996-2019)
- Tez No: 735393
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ŞİRİN GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Amaç: Bu araştırmada geçmişten günümüze (1996-2019) Snowboard Dünya Şampiyonalarında Snowboard branş yarışmalarında ülkelerin kazandıkları başarıların incelenmesi, dünyanın en büyük kış spor organizasyonlarından olan Snowboard Dünya Şampiyana'ları tarihinde en başarılı ülkeleri belirleyip snowboard dalında başarılı olmak isteyen ülkelere örnek rol model göstermek, Madalya kazanan sporcuların yaş aralığının analizini yaparak en çok madalyanın alındığı yaş aralığını bulup sporcu performansının en üst düzeye çıkabildiği yaşları belirlemek amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Bu çalışmaya ait veriler 1996-2019 yıllarını kapsayan Uluslararası Kayak Federasyonu (FIS) resmi sitesi yarışma sonuçları kısmından alınmıştır. Yarışma sonuçları yıllara, sporcu yaşına, sporcu cinsiyetine ve farklı yarışma türlerine göre analiz edilmiştir. Elde edilen verilerin analizlerinde SPSS 25.0 programı kullanılmıştır. Veri analizlerinde şampiyona yıllarında her yıl için alınan madalya sayısının cinsiyete ve ülkelere göre dağılımı, alınan toplam madalya sayısının cinsiyete ve ülkelere göre dağılımı, branşlara göre alınan madalya sayısının cinsiyete ve ülkelere göre dağılımının belirlenmesinde çapraz tablolardan yararlanılmıştır. Altın, gümüş ve bronz madalya alan sporcuların yaş ortalamalarının cinsiyete göre karşılaştırılmasında Independent Samples T test kullanılmıştır. Altın, gümüş, bronz madalya alan sporcuların yaş ortalamasının sadece kadınlarda, sadece erkeklerde ve tüm sporcularda karşılaştırılmasında OneWay ANOVA analizi kullanılmıştır. Ülkeler tablolarda sıralanıyorken en fazla madalya alan ülkeye 1 numarası verilmiş ve diğerleri sırasıyla 2-3-4 vb şekilde numaralandırılmıştır. Aynı sayıda madalya alan birden fazla ülke varsa sıralamada aynı sıra numarası verilmiştir. Analiz sonuçlarının grafik halinde hazırlanmasında Microsoft Excel Programından yararlanılmıştır. Bulgular: Snowboard dalında en çok madalya kazanan ülkeler sırasıyla: Amerika Birleşik Devletleri, Fransa ve Avusturya'dır. Madalya kazanan sporcuların genel olarak 16 ile 43 yaş aralığında bir yayılım göstermesine rağmen 26-30 yaş aralığında kazanılan başarıların 16-20 yaş aralığı, 21-25 yaş aralığı, 31-35 yaş aralığı ve 36 ve üzeri yaş aralığındaki kazanılan başarılara göre daha fazla olduğu tespit edilmiştir. En fazla madalyanın kazanıldığı yaş ise 26 yaş olarak tespit edilmiştir. Sonuç: Araştırmada elde edilen bulgular değerlendirildiği zaman ilk şampiyonalara katılan ülke sayısının az olduğu, bu nedenle şampiyonalardaki altın, gümüş ve bronz madalyaların az sayıda ülke arasında paylaşıldığı tespit edilmiştir. İlk şampiyonalarda özellikle Amerika'nın madalya sıralamasının başında yer aldığı görülmüştür. İlerleyen yıllarda Amerika'nın madalya sayısında düşüşler meydana geldiği görülse de günümüzde kadar yapılan şampiyonalarda en fazla madalya kazanan ülkenin Amerika olduğu tespit edilmiştir. Bu kapsamda diğer ülkeler ile kıyaslandığı zaman Amerika'nın diğer kış sporu organizasyonlarında olduğu gibi snowboard şampiyonalarına da önem verdiği, bütçe ayırdığı ve sporcu gelişimine destek olduğu söylenebilir. Snowboardda madalya kazanmak için 26-30 yaş aralığının ideal bir yaş aralığı olduğu tespit edilmiştir. Kış oyunlarında yüksek başarı düzeyine sahip ülkelerde kış sporu merkezlerinin gelişmiş olmasının yanında ülkelerin spor politikalarının da hem diğer kış sporlarında hem de snowboard kategorisinde başarılı olmalarına katkı sağladığı söylenebilir. Bu kapsamda Türkiye başta olmak üzere kış sporları alanında gelişmekte olan ülkelerin bu alanda başarı yakalayan ülkelerin spor politikalarını gözden geçirmeleri, elde ettikleri bulgulara göre kış sporlarına yönelik kendi politikalarını yeniden şekillendirmeleri gerektiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Aim : In this research, examining the achievements of countries in Snowboard branch competitions in Snowboard World Championships from past to present (1996-2019), determining the most successful countries in the history of Snowboard World Championships, which is one of the biggest winter sports organizations in the world, and showing an exemplary role model for countries that want to be successful in snowboarding, by analyzing the age range of the medal-winning athletes, it is aimed to find the age range where the most medals are taken and to determine the ages at which the athlete's performance can reach the highest level. Material and Method : In the analysis of the obtained data, SPSS 25.0 program was used. In the data analysis, cross-tables were used to determine the distribution of the number of medals received by gender and countries for each year in the championship years, the distribution of the total number of medals received by gender and countries, the distribution of the number of medals received by branches by gender and countries. The IndependentSamples T test was used to compare the average age of the athletes who received gold, silver and bronze medals according to gender. OneWay ANOVA analysis was used to compare the average age of athletes who received gold, silver, bronze medals only in women, only in men and in all athletes. While the countries are listed in the tables, the country that received the most medals was given the number 1, and the others were put in order as 2-3-4, etc., respectively. If there are more than one country receiving the same number of medals, the same number is given in the ranking. The Microsoft Excel Program was used to prepare the analysis results in graphical form. Findings : Snowboard tool most Medal schools. The age range of medalists aging between the ages of 26 and 30, with a spread between 16 and 43 years in general, is in the wide age range compared to those over 21-25 years old, 31-35 years old and 36 and over. created. The age at which the most money was earned was determined to be 26 years old. Results: In this study, it is aimed to examine the results of the medal distribution of the countries at the snowboarding championships held between 1996 and 2019. When the findings obtained in the study were evaluated, it was found that there was a limited participation of the countries, so the gold, silver and bronze medals at the championships were shared between a small number of countries. At the first championships, it was especially noted that America was at the top of the medal standings. Although it was seen that there were decreases in the number of medals of America in the following years, it was determined that the country that won the most medals at the championships held to date was America. In this context, compared to other countries, it can be said that America, as in other winter sports organizations, attaches importance to the snowboard championships, allocates a budget and supports athlete development.