Bireysel sporcularda yurtseverlik tutumunun sosyo-kültürel, demografik ve spora ilişkin değişkenler açısından incelenmesi
Investigation of the attitude of patriotism in individual athletes in terms of socio-cultural, demographic and sports-related variables
  1. Tez No: 769034
  2. Yazar: ERDAL GÜÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Sosyal bir varlık olan insan, ilk var olduğu andan günümüze dek belirli bir coğrafi bölgede hâkimiyet kurarak her zaman bir topluluk içinde varlığını sürdürmüş ve gelişimini devam ettirmiştir. Toplumsal olarak yaşamayı öğrenen insanların çevresi ile yarattığı etkileşimler, yurtseverlik gibi bazı ortak değerlerin oluşmasını sağlamıştır. Bu çalışmanın amacı, dövüş sporcularının bazı sosyo-demografik değişkenlere göre diğer bireysel sporcularla yurtseverlik düzeyleri açısından karşılaştırılmasıdır. Çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden genel tarama modeli kullanılmıştır. Örneklem seçimi olasılıksız örnekleme yöntemlerinden amaçlı örnekleme tekniği ile yapılmıştır. Rastgele olmayan bu teknikte araştırmacı neyin bilinmesi gerektiğine karar verir ve bilgiyi sağlayabilecek bireyleri bulmak için yola çıkar. İlgilenilen konu hakkında yetkin bireyler veya birey grupları sahip olduğu nitelikler nedeniyle bilinçli olarak seçilir. Atletizm, güreş, badminton, okçuluk, yüzme, kort tenisi, eskrim, binicilik, halter, jimnastik, kızak, snowboard, kickboks, wushu (sanda-kinda), muaythai, karate, tekvando, judo, aikido ve boks dallarından en az birinde gençler veya büyükler kategorisinde lisans sahibi olan sporcular araştırmada gönüllü olarak yer almıştır. Veri elde etmek için orijinali Schatz, Staub and Lavine (1999) tarafından geliştirilen daha sonra Yazıcı ve Yazıcı (2010) tarafından Türkçe'ye uyarlanan Yurtseverlik Ölçeği ve bilgi formu kullanılmıştır. Ölçek 20 soru ve Kör Yurtseverlik ve Yapıcı Yurtseverlik diye adlandırılan 2 alt boyuttan oluşmaktadır. Covid-19 Pandemisi nedeniyle veri toplama araçları Google Drive üzerinde hazırlanarak katılımcılarla paylaşılmıştır. Çalışmaya gençler kategorisinde 149, büyükler kategorisinde 163; 214' ü erkek 98'i kadın toplam 312 sporcu katılmıştır. Elde edilen verilerin çözümlenmesinde, frekans analizi, Kolmogorov-Smirnov ve Shapiro-Wilk testi, Mann Whitney-U testi, Kruskal Wallis testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Man, as a social creature, has always maintained its existence in a community and continued its development by establishing dominance in a certain geographical region from the first moment of its existence to the present day. The interactions created by the people who have learned to live socially with their environment have led to the formation of some common values such as patriotism. The aim of this study is to compare combat athletes with other individual athletes in terms of patriotism levels according to some socio-demographic variables. General survey model, one of the quantitative research methods, was used in the study. Sample selection was made with the purposive sampling technique, one of the nonprobability sampling methods. In this non-random technique, the researcher decides what needs to be known and sets out to find individuals who can provide the knowledge (Bernard, 2002). Individuals or groups who are competent on the subject of interest are consciously chosen due to their qualifications (Cresswell, 2011). Athletes who have a license at least one of the following sports in junior or senior category took part in the research: athleticism, wrestling, badminton, archery, swimming, court-tennis, fencing, equestrian, weightlifting, gymnastics, bobsleigh, snowboarding, kickboxing, wushu (sanda-kinda), muaythai, karate, taekwondo, judo, aikido and boxing. To collect data, the“Patriotism Attitude Scale”(PAS) originally developed and fully validated by Schatz, Staub and Lavine (1999) and later adapted into Turkish by Yazıcı and Yazıcı (2010), and information form prepared by the researcher were used. The scale consists of 20 questions and 2 sub-dimensions called Blind Patriotism and Constructive Patriotism. Due to the Covid-19 Pandemic, data collection tools were prepared on Google Drive and shared with the participants. There were 312 athletes; 149 in junior category, 163 in senior category; 214 men and 98 women. For statistical analysis; frequency, Kolmogorov-Smirnov, Shapiro-Wilk, Mann Whitney-U, Kruskal Wallis tests were applied.