Breaking the fourth wall via self-conscious artifacts: Metafiction in John Fowles' The French Lieutenant's Woman, Kurt Vonnegut's Slaughterhouse-five, and Graham Swift's Waterland
Dördüncü duvarı bilinçli eserlerle yıkmak: John Fowles'ın The French Lieutenant's Woman'ında, Kurt Vonnegut'un Slaughterhouse-five'ında ve Graham Swift'in Waterland'inde üstkurmaca
  1. Tez No: 735392
  2. Yazar: MOHAMMED SAHER MOHAMMEDTAHR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AMJED LATEEF JABBAR ALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Gerçekliği tasvir etmenin yanı sıra, merkezlerin deşşası, geleneklerin terk edilmesi ve 1950'ler ve 1960'ler boyunca kurgu kavramıyla prezervaz edilmiş olan bitkisel ve mutlak kuralların zayıflaması. Batı dünyasında, özellikle de İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra meydana gelen kültür ayaklanmaları, modern sonrası bir dizi fikir, varsayım, deneyim, diskurs, form geliştirmeyle sonuçlandı. ve erteleme olarak adlandırılan öneriler. Post modernizmin en büyük örneklerinden biri, metaforyon olarak bilinen yeni bir edebiyat türünde görülüyor. Edebiyat türleri olarak, gerçekçiliğin ve modernizmin, yazarın veya okuyucunun bilinci gibi anlam yaratma merkezlerine ve diğer şeylere bağlı olan gerçekliği yansıtmak için yazması gerekiyordu. Bununla birlikte, logomerkezli ikili gruplar için yeniden esnek bir şekilde ayrışan bu yapı, gerçekliğin metaforik sorgulanması sonucunda çoğulculuk ve çoğulculuk ile sonuçlandı. İlk olarak bu tez, son teknoloji edebiyat, metaforasyon, ve metaforik yönler bir teorik bakış açısından inceleyip değerlendirir ve ardından kendi kurgusal özelliklerini ortaya koyan bir iş olarak metaforu ortaya koyar. Tezin ikinci bölümünde roman, John Fowles'ın The French Lieutenant's Woman, Kurt Vonnegut'un Slaughterhouse-Five ve Graham Swift'in Waterland'ı metaforlaşmaya örnek olarak inceleniyor. Bu tezin amacı, metaforun hikayenin normlarını daha önce gelen geleneklerle nasıl ifade edeceğini göstermek için romanlar hakkında kapsamlı araştırmalar yapmaktır.
Özet (Çeviri)
The difficulty in depicting reality, as well as the deconstruction of centers, the abandonment of traditions, and the weakening of epistemic and absolute rules, predominated in the conception of fiction throughout the 1950's and 1960's. The cultural upheavals that have occurred in the Western world, notably after the WW II, have resulted in the development of a collection of ideas, assumptions, experiences, discourses, forms, and suggestions that are referred to as postmodernism. One of the greatest examples of postmodernism is seen in a new genre of literature known as metafiction. As literary genres, realism and modernism required writing to reflect reality, which was dependent on particular meaning-creating centers such as the consciousness of the author or the reader, among other things. However, the self-reflexive deconstruction of logocentric binaries has resulted in multiplicity and plurality as a result of metafictional questioning of the reality. Therefore, this thesis first explores and assesses postmodern literature, metafiction, and metafictional aspects from a theoretical standpoint, and then it explicates metafiction as a piece of work that reveals its own fictionality. Then, the thesis examines and analyzes the novels under scrutiny, namely, The French Lieutenant's Woman by John Fowles, Slaughterhouse-Five by Kurt Vonnegut, and Waterland by Graham Swift as examples of the metafictional craft. The purpose of this thesis is to do a comprehensive research on the novels in order to illustrate how metafiction subverts the norms of narrative in traditions that came before it.